Aktualności

Gdańsk upamiętni byłego prezydenta. Ulica Nowa Bulońska otrzyma imię Pawła Adamowicza

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na budowie ulicy Nowej Bulońskiej.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na budowie ulicy Nowej Bulońskiej. Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Radni miasta Gdańska zdecydowali, że budowana ulica Nowa Bulońska, która połączy Morenę z ulicą Kartuską otrzyma imię zamordowanego w styczniu 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 19 grudnia 2019 r.

 

Wniosek w tej sprawie złożyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Aleja Pawła Adamowicza

Budowana ulica o roboczej nazwie Nowa Bulońska połączy Morenę z ulicą Kartuską oraz trasą Armii Krajowej. – Nieprzypadkowo wybrano nowo powstałą drogę. Inwestycja ta była niezwykle ważna dla prezydenta, odpowiada ona bowiem jednocześnie na dwie przesłanki polityki miasta, której był orędownikiem: połączy górny taras Gdańska z dolnym i przyczyni się do rozbudowy układu drogowego z położeniem silnego akcentu na rozwój transportu tramwajowego. Prezydent Adamowicz sygnował umowę na zbudowanie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej, po czym regularnie kontrolował przebieg prac – powiedziała podczas sesji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

 

Radni zdecydowali

Wniosek prezydent Dulkiewicz poparło 22 radnych. Nikt nie był przeciw, a 11 radnych opozycji wstrzymało się od głosu. Dzisiejsza uchwała stanowi wyjątek od przyjętej w Gdańsku zasady, że patronem ulicy może zostać osoba, od której śmierci minęło co najmniej 5 lat. Wcześniej taki wyjątek zastosowano w 2011 roku, kiedy uhonorowano w ten sposób prezydenta Czech Vaclava Havla.

 

Gdańsk pamięta

Aleja Pawła Adamowicza to kolejne upamiętnienie zmarłego prezydenta. Od kilku dni imię Pawła Adamowicza noszą dwie szkoły na gdańskim Przymorzu. Z kolei 13 stycznia 2020 r. w pierwszą rocznicę tragicznych wydarzeń podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w miejscu gdzie doszło do ataku zostanie wmurowana pamiątkowa tablica.

view szablon artykułu