Aktualności

Gdańsk po raz piąty gospodarzem Festiwalu Literatury dla Dzieci. Co będzie się działo?

Uczestnicy Festiwalu Literatury dla Dzieci
Fot. Bartosz Bańka

Wspólna melorecytacja wierszy w Operze Bałtyckiej, czytanie poezji i muzykowanie w Ośrodku Kultury Morskiej – tak m. in. zapowiada się tegoroczny festiwal. Będą też warsztaty, spotkania z autorami i ilustratorami książek dziecięcych, a także spektakle i gry miejskie. Wszystko wokół literatury dziecięcej od 28 maja do 1 czerwca 2019 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Poza Gdańskiem festiwal odbędzie się też w Krakowie. Zapisy od 13 maja na stronie: www.fldd.pl. Instytut Kultury Miejskiej jest współorganizatorem festiwalu.

 

Piknik literacki, gra miejska i konferencja dla nauczycieli

 – Tegoroczną edycję zainauguruje spotkanie z Grzegorzem Kasdepke wokół książki „45 puknięć w głowę", a na Czytance przed zachodem słońca spotkamy… bardzo specjalnego gościa-niespodziankę! – zapowiada Aleksandra Fabia z Fundacji Burza Mózgów, organizator festiwalu. Hasło festiwalu brzmi: „Do źródła!". Do źródła, czyli dokąd? Organizatorzy wydarzenia postawili sobie za cel, aby w praktyce dowieść, że literatura jest źródłem, z którego czerpią inne sztuki, źródłem inspiracji oraz – dlaczego nie? – źródłem dobrej zabawy dla każdego. – Będziemy stawiać odważne pytania i oczekiwać konkretnych wyjaśnień – ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny, czym jest aquapoezja, czego dorośli nie wiedzą o kosmosie, jak zrobić sobie komiks – program wypełniają te i inne równie frapujące kwestie – dodaje Fabia.

Festiwal zakończy piknik literacki, który odbędzie się 1 czerwca na placu Kobzdeja w strefie Czytelni Wolności przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku.

Na czytelników-awanturników czeka Przygoda Między Wierszami – literacka, rodzinna gra miejska z okazji 125. rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Nie będzie to jednak jedyna atrakcja tego dnia – Michał Rusinek opowie o niepodległości, Katarzyna Bogucka poprowadzi warsztaty z projektowania plakatu, a na koniec – „Wolno sobie!" – spektakl grupy Improbaja.

W ramach festiwalu odbędzie się również konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy „Książka-sztuka-nowe media, czyli o gustach się dyskutuje", której prelegentami będą dr Michał Zając, Ewa Stiasny i Ewa Solarz.

 

Festiwalu literatury dla Dzieci _plakat

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości