Aktualności

Farmaceuta, brukarz, stolarz. Gdzie w Pomorskiem brakuje specjalistów? Dowiesz się ze specjalnego raportu

Fot. Scott Blake / unsplash.com
Fot. Scott Blake / unsplash.com

Bezrobocie w województwie pomorskim znów jej rekordowo niskie i w lipcu 2019 roku wyniosło 4,4 proc. To jednak nie dla wszystkich dobra wiadomość. Pracodawcy borykają się bowiem z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników i zatrzymaniem ich w firmie. Najtrudniej mają przedsiębiorcy z powiatu starogardzkiego.

 

Raport „Barometr zawodów" to jednoroczna prognoza zapotrzebowania pomorskich pracodawców na pracowników w poszczególnych zawodach. Badanie przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Jest realizowane od czterech lat we wszystkich powiatach województwa. Z prognoz przedstawionych w raporcie korzystają m.in. samorządy, publiczne służby zatrudnienia i instytucje oświatowe, by podejmować decyzje adekwatne do zmian zachodzących na rynku pracy. Barometr to również cenna wskazówka dla mieszkańców Pomorza, którzy stoją przed wyborem szkoły, chcą zmienić pracę czy podnieść kwalifikacje.

 

Lipiec jak czerwiec

Od maja 2019 roku Pomorskie zajmuje czwarte miejsce w kraju pod względem wielkości stopy bezrobocia. Mniejsze bezrobocie odnotowały województwa: wielkopolskie, śląskie i małopolskie.

W lipcu 2019 roku bezrobocie rejestrowane wyniosło 4,4 proc. – Wynik jest taki sam, jak w czerwcu – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy WUP. – Mamy zarejestrowanych 41,1 tys. osób bezrobotnych. Jednocześnie zauważalnie wzrosła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Do urzędów pracy tylko w lipcu zostało zgłoszonych 8,3 tys. ofert zatrudnienia – wymienia Żmudzińska.

Na jedno wolne miejsce pracy zgłoszone w lipcu 2019 r. przypadło 0,8 osób bezrobotnych zarejestrowanych w tym samym okresie.

Zob. informacja miesięczna o rynku pracy w województwie pomorskim za lipiec 2019 (pdf).

 

Zawody deficytowe

W raporcie „Barometr zawodów" zawody zostały podzielone na deficytowe, nadwyżkowe i zrównoważone. Te pierwsze to takie, w których brakuje osób do pracy. Dla zawodów nadwyżkowych brakuje ofert pracy. Natomiast zrównoważone charakteryzują się odpowiednią liczbą kandydatów do pracy w stosunku do zapotrzebowania pracodawców.

Z raportu wynika, że największy odsetek zawodów deficytowych, to zawody z branży budowlanej, a szczególnie brukarze i spawacze. W każdym powiecie województwa poszukiwani są także pracownicy transportu i spedycji. Przede wszystkim kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz kierowcy autobusów, których szuka coraz więcej pracodawców (w porównaniu do lat ubiegłych). W branży związanej z transportem brakuje też mechaników pojazdów samochodowych oraz magazynierów. Z prognoz przedstawionych w raporcie korzystają m.in. samorządy, publiczne służby zatrudnienia i instytucje oświatowe, by podejmować decyzje adekwatne do zmian zachodzących na rynku pracy.

 

Gdzie brakuje farmaceutów?

Barometr zawodów pokazuje także, jak w regionie rozkłada się zapotrzebowanie na pracowników poszczególnych kwalifikacji. – Najwięcej zawodów deficytowych odnotowaliśmy w powiecie starogardzkim – mówi Katarzyna Żmudzińska. – To aż 110 profesji, o 17 więcej niż w zeszłym roku. Jednocześnie nie ma tam w ogóle zawodów nadwyżkowych – podkreśla Żmudzińska.

W powiecie starogardzkim brakuje przede wszystkim farmaceutów, specjalistów branży budowalnej (m.in. kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, cieśli i stolarzy budowlanych, pracowników ds. budownictwa drogowego) oraz mechaników i monterów maszyn i urządzeń. Pracodawcy mają też trudności ze znalezieniem nauczycieli i wychowawców do szkół oraz przedszkoli, których jest w powiecie stargardzkim łącznie około 200. Główną przyczyną deficytu jest brak osób chętnych do pracy, która określana jest jako stresująca, odbywa się w wymiarze niepełnego zatrudnienia, wynagrodzenia są niskie. Braki kadrowe mają również związek z przechodzeniem na emeryturę części wykwalifikowanego i doświadczonego personelu.

Zob. pełen raport Barometr zawodów 2019 (pdf).

view szablon artykułu

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska   Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta  firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet  testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524   nr tel. Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, informacje o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej