Aktualności

Etno, awangarda i improwizacja Remontu Pomp w towarzystwie Mikołaja Trzaski. Koncert w gdańskim muzeum

Remont Pomp. Fot. Krzysztof Krzempek
Remont Pomp. Fot. Krzysztof Krzempek

Chcesz posłuchać zespołu perkusyjnego, który od zwykłych instrumentów woli przedmioty użytku codziennego? Przyjdź 30 listopada 2019 r. na koncert – wyjątkowo uzdolnieni muzycy stworzą ciekawe struktury, grając na beczkach, butelkach, kieliszkach i innych sprzętach perkusyjnych. Towarzyszyć im będzie znany gdański saksofonista.

 

Działalność Remontu Pomp ma nie tylko aspekt terapeutyczny, ale ma też wymiar artystyczny. Transowa gra 13-osobowej grupy muzyków na instrumentach perkusyjnych i przedmiotach codziennego użytku, połączona z saksofonem Trzaski, tworzy niesamowite wrażenie. To odważne i jednocześnie fascynujące zjawisko na naszej scenie muzycznej.

 

Remont Pomp

Zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Powstał w 2004 r. przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa również przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na niecodziennych instrumentach lub przedmiotach, na co dzień niekojarzonych z muzyką. Wystarczy wymienić utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy beczkach. Mają w swoim dorobku dwie płyty: Złotą Platynę wydaną w 2012 r., która została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim, oraz Pomp Power nagraną z Mikołajem Trzaską, która ukazała się w grudniu 2016 r. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu zyskała bardziej free jazzowo improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście i innych miastach Polski. Koncertował również za granicą, m.in. na Słowacji, w Izraelu, Niemczech, Szkocji czy Australii. Współpracował także z takimi muzykami, jak: Tomasz Antonowicz, Ken Vandermark, Rabiah Beaini, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki, Raphael Rogiński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego i inni. Zespół jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem, z którym współtworzył 13 spektakli.

 

Mikołaj Trzaska

Saksofonista i klarnecista basowy. Współzałożyciel najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz lider Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postaci polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem międzynarodowego tria Volumen oraz kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonującego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

 

 

Remont Pomp i Mikołaj Trzaska

  • 30 listopada 2019 r., sobota, godz. 19.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – wolny

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości