Aktualności

Dzieła dawnych mistrzów, muzyka współczesna, a nawet... jazz. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Organy w bazylice Mariackiej. Fot. mat. prasowe bazyliki Mariackiej na Facebooku
Fot. mat. prasowe bazyliki Mariackiej na Facebooku

Międzynarodowi artyści, 10 koncertów, różnorodność stylów wykonań. Tegoroczne spotkania muzyczne zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.

 

Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym, 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2018 r. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 20.15 w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Muzyczne spotkanie specjalne z okazji święta odpustowego Wniebowzięcia NMP odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 20.30.

 

Wykonawcy i repertuar

Podczas 10 koncertów wystąpią artyści z USA, Niemiec, Kanady, Austrii i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny, obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów – od dzieł dawnych mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, a nawet jazzową.

 

Bazylika

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany kościół Mariacki, gwarantują szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Koncerty są niepowtarzalną okazją do odwiedzenia ważnego ośrodka kulturalnego, duchowego i historycznego, będącego wizytówką Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie organów.

 

Organy

Znajdujące się w bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

 

Trochę historii

Festiwal może poszczycić się długą, ponad 40-letnią tradycją, wpisując się na stałe w życie muzyczne Gdańska i zdobywając spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów. W latach 1978-2017 zaprezentowało się ponad 300 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Festiwal powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 r. był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 r. jest głównym organistą konkatedralnej bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz dyrektorem festiwalu.

 

 

41. Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018

  • 6 lipca-31 sierpnia 2018 r. w każdy piątek o godz. 20.15
    koncert specjalny – 15 sierpnia, godz. 20.30
  • ul. Podkramarska 5
  • Gdańsk-Główne Miasto
  • bilety: ulgowy – 15 zł, normalny – 25 zł

 

Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych:

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności