Aktualności

Drzewo Przyjaźni na 20-lecie kontaktów Pomorza z Koreą Południową. Samorządowcy obu krajów wspólnie posadzili dąb

Gubernator regionu Gyeonsangnam-do Ryu Soonhyun i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Fot. Aleksander Olszak
Gubernator regionu Gyeonsangnam-do Ryu Soonhyun i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Fot. Aleksander Olszak

Samorządowcy z Korei Południowej rozmawiali m.in. o wymianie studentów i wspólnych badaniach naukowych. W Gdańsku spotkali się z marszałkami Mieczysławem Strukiem i Wiesławem Byczkowskim oraz z przedstawicielami Agencji Rozwoju Pomorza i Invest in Pomerania.

 

Mija 20 lat od pierwszych kontaktów pomiędzy regionem pomorskim a samorządem regionu Gyeonsangnam-do w Korei Południowej. Koreańscy goście podkreślali, że są bardzo zadowoleni ze współpracy z Pomorzem i chcą ją dalej rozwijać. Na koniec wizyty przy Filharmonii Bałtyckiej posadzono dąb przyjaźni.

 

Krótka wizyta

Samorządowcy z Korei spotkali się z władzami województwa pomorskiego. Podczas spotkania prowadzone były rozmowy na temat wzajemnych relacji gospodarczych. Podejmowano też kwestie związane z wymianą studentów oraz prowadzenia wspólnych projektów badawczych. Obie strony zaznaczyły również chęć rozwijania dalszych kontaktów kulturalnych oraz turystycznych. Koreańscy goście odwiedzili  Politechnikę Gdańską i spotkali się z reprezentantami pomorskiego biznesu, Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Agencji Rozwoju Pomorza. Rozmawiali też z przedstawicielami inicjatywy Invest in Pomerania.

 

Wicemarszałek wojeówdztwa pomorskiego Wiesław Byczkowski i gubernator regionu Gyeonsangnam-do Ryu Soonhyun

Gubernator regionu Gyeonsangnam-do Ryu Soonhyun i wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski

 

Drzewo na dwudziestolecie kontaktów

W 1997 roku władze ówczesnego województwa gdańskiego podpisały z samorządem Gyeonsangnam-do porozumienie o współpracy. Dla uczczenia 20-lecia tego wydarzenia, 25 lipca 2017 roku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz gubernator koreańskiej prowincji Ryu Soonhyun zasadzili na gdańskiej Ołowiance Drzewo Przyjaźni.

 

 

view szablon artykułu