Aktualności

Do autostrady A1 nową drogą. Przebudowa dróg wojewódzkich na Kociewiu zakończona

Zmodernizowana droga wojwódzka
Zmodernizowana droga wojwódzka. Fot. mat. ZDW Gdańsk

36 milionów złotych wydano na nową nawierzchnię, chodniki i azyle. Przejazd drogami wojewódzkimi 222 i 229 jest teraz wygodniejszy i bezpieczniejszy.

 

Inwestycja została zakończona 25 października 2017 r.

 

Bezpieczny przejazd

Wyremontowane zostało blisko 8,5 kilometra dróg wojewódzkich 222 i 229. Łączą one Starogard Gdański z Jabłowem i węzłem Pelplin na Autostradzie A1. W ramach przeprowadzonych prac została ułożona nowa nawierzchnia oraz zwiększona została jej nośność. Umożliwi to dojazd do autostrady cięższym pojazdom. Dzięki wybudowaniu pasów do skrętu w lewo zwiększy się bezpieczeństwo na skrzyżowaniach. Dwa zbiorniki retencyjne zapewnią sprawne odwodnienie szosy. W terenie zabudowanym droga uzyskała oświetlenie.   

 

Zyskają również piesi

Zmiany na drodze obejmą nie tylko kierowców, ale i pieszych. Powstało 1,5 kilometra chodników i ciągów pieszo-rowerowych. Wybudowana została również kładka dla pieszych i rowerzystów nad rzeką Węgiermucą. Zadbano też o dojścia do 18 nowych zatok przystankowych, przez co korzystanie z komunikacji publicznej będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Przekraczanie jezdni ułatwią zainstalowane na przejściach dla pieszych azyle oraz sygnalizatory.  

 

Ciag pieszo-rowerowy wykonany w ramach modernizacji dróg wojewódzkich 222 i 229. Fot. mat. ZDW Gdańsk

 

Jaki był koszt?

Cały projekt, pod nazwą „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 222 i 229 na odcinku od Starogardu Gdańskiego przez Jabłowo do węzła autostrady A-1" kosztował około 36 milionów złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 wyniosło 85 procent. Prace budowlane w terenie były prowadzone od lutego 2016 roku.

 

Fot. Starostwo powiatowe w Starogardzie Gdańskim

view szablon artykułu