Aktualności

Czym różnił się Gdańsk w 1945 r. od tego z 2020 r.? Opowiedz podczas spaceru z przewodnikiem

Ludzie spacerujący z przewodnikiem ulicą Długą
Fot. Marta Kąkel

Jaki był Gdańsk w 1945 roku? Czy miasto wyglądałoby podobnie do tego, jakie znamy współcześnie, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby ludności w jego odbudowę? Na bezpłatny spacer po Gdańsku zaprasza Instytut Kultury Miejskiej w sobotę, 22 lutego 2020 r.

 

Wycieczkę oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska.

 

Gdańsk po II wojnie światowej i obecnie

Pierwsi powojenni mieszkańcy do Gdańska przybyli w 1945 r. Wtedy miasto było niemal doszczętnie zrujnowane. Plan odbudowy Gdańska dawał nadzieję na odmianę powojennej rzeczywistości. Niebywałe osiągnięcie, jakim była odbudowa miasta w tak krótkim czasie, nie byłoby możliwe bez zaangażowania ogromnej liczby osób. Proces ten był skomplikowany, a obecny kształt Gdańska jest wynikiem decyzji, które zapadły prawie 75 lat temu. Z powodu ogromnych zniszczeń w centrum miasta robotnicy przed przystąpieniem do odbudowy musieli usunąć gruz. Szacowano, że łącznie w mieście znajdowały się̨ 3 mln sześc. gruzu. Aż dwie trzecie zalegającego gruzu usunięto do 1950 r., co pozwoliło na szybkie podjęcie prac budowlanych. By sprostać zapotrzebowaniu na mieszkania, wydawano zgody na zajęcie domów tym mieszkańcom, którzy deklarowali odbudowę̨ we własnym zakresie. Wiele osób mieszkało w trudnych warunkach, czasem w domach, które zostały uszkodzone w trakcie działań wojennych, dlatego tak ważna była budowa nowych mieszkań nawet w historycznej dzielnicy miasta.  – Wybierzmy się na spacer i przyjrzyjmy bliżej temu, w jaki sposób historyczny Gdańsk zyskał nową postać. Użyjmy wyobraźni i pomyślmy, jak miasto mogłoby wyglądać, gdyby podczas odbudowy podjęto inne decyzje – zaprasza Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Gdańskie Miniatury to spacery połączone z grą miejską, zdobywaniem nowej wiedzy o mieście oraz świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Spotkania w sezonie 2019-2020 podzielone są na bloki tematyczne – historyczne budynki Głównego Miasta i ich odbudowa, pomiędzy przeszłością a przyszłością – niezwykłe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne Gdańska, nowoczesne obiekty architektoniczne w mieście. Spacery odbywają się w dwa razy w miesiącu, jeden przeznaczony jest dla szkół (obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl), drugi (weekendowy) otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych osób.

 

Gdańskie Miniatury. Odbudowa gdańskich zabytków. Gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych

  • 22 lutego 2020 r., sobota, godz. 13.00
  • miejsce zbiórki pod Instytutem Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
  • informacje: miniatury@ikm.gda.pl

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności