Aktualności

Czy harfa oddaje naturę wody? Koncert na 100-lecie zaślubin Polski z morzem w słupskiej filharmonii

Koncert w filharmonii słupskiej
Fot. Karol Stańczak

„Koncert na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem" odbył się 28 lutego 2020 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

 

Muzyczne spotkanie rozpoczęło się uwerturą Feliksa Nowowiejskiego z opery „Legenda Bałtyku. W zaklętym mieście Wineta". Główną bohaterką wieczoru była harfa – instrument, który jest najczęściej kojarzony z tematyką wody. Solistą był Carlos Roberto Peña Montoya, który zagrał „Arię in the Classic Style" Marcela Grandjany oraz „Danse sacrée i profane" Claude'a Debussy'ego. Głównym punktem programu był „La Mer" Claude'a Debussy'ego. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadził Ruben Silva.

 

 

Carlos Roberto Peña Montoya

Naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce – prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore – prof. Eileen Mason. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, u której kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie. Na przestrzeni edukacji muzycznej dwukrotnie otrzymał stypendium niemieckiej fundacji Vössing-Stiftung, a także stypendium Hübel-Stipendium"za wybitne osiągnięcia artystyczne, ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Jako członek fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now brał udział w licznych koncertach charytatywnych.

W początkowych latach działalności artystycznej zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od 2007 roku przebywa w Europie, realizując się jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy i pedagog.

Swoją działalność pedagogiczną rozpoczął w latach 2009-2010 jako nauczycielem Musikschule Teisendorf w Niemczech. Obecnie prowadzi klasę harfy w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

Od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości