Aktualności

Czy artysta powinien uciec na peryferie? Przekonasz się podczas nowej wystawy w Słupsku i Ustce

Podkop, Krzysztof Maniak
Podkop, Krzysztof Maniak. Fot. materiał prasowy organizatora

W Galerii Kameralnej i Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 29 marca 2020 r. będzie można zapoznać się z pracami ośmiu artystów, którzy dokonali wizualizacji współczesnego człowieka. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2020 r. w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wstęp jest wolny.

 

W trzech przestaniach wystawienniczych Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej będzie można oglądać prace: Andrzeja Ciesielskiego, Krzysztofa Maniaka, Pawła Matyszewskiego, Zdzisława Pacholskiego, Daniela Rycharskiego, Sergey'a Shabochina, Łukasza Surowica oraz Weroniki Teplickiej. Kuratorami wystawy są Edyta Wolska i Roman Lewandowski.

 

O wystawie

Jednym z rezultatów toczącej się na naszych oczach globalizacji jest fenomen fragmentaryzacji tak zwanych wielkich narracji i ucieczka człowieka w żywioł peryferyjności. Okazuje się, że współczesny człowiek, zmęczony ideologią „ufortyfikowaną" w urbanistycznym i architektonicznym dyskursie, wybiera życie z dala od miasta lub na marginesach wielkich kulturowych centrów. W tym zdecentrowanym i na pozór „fragmentarycznym" świecie może ponownie odnaleźć spokój i pozyskać wolność w małych – prywatnych bądź lokalnych opowieściach, które – mimo swej efemeryczności – są jedynym potencjalnym gwarantem naszej swobody i niezależności. Współczesny artysta, który intencjonalnie wybiera funkcjonowanie na prowincji, przedmieściach czy też penetruje suburbia, mniej lub bardziej intencjonalnie wchodzi w rolę trickstera, a zatem przyjmuje postawę mocno ambiwalentną i pełną wieloznaczności. Trickster bowiem stosuje pastisz, paradoks, żongluje metaforami i z łatwością się przemieszcza, przy czym nieobce są mu rewiry codzienności czy świat marginesu oraz brulionu. Wszystko to są ekwiwalenty strategii, które możemy odnaleźć w twórczości artystów tworzących na obrzeżach głównego artystycznego nurtu i poszukujących wolności poza akademickim dyskursem.

 

Z peryferii

  • 23 stycznia 2020 r., czwartek, godz. 18.00 – wernisaż w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
  • Galeria Kameralna – ul. Partyzantów 31a w Słupsku
  • Baszta Czarownic – al. F. Nullo 8 w Słupsku
  • ekspozycja czynna do 29 marca 2020 r,
  • wstęp – wolny
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości