Aktualności

Cztery dni regat najlepszych żeglarzy. Zaczyna się Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej

Regaty na Zalewie Wiślanym. Fot. Jacek Kwiatkowski / PZŻ
Regaty na Zalewie Wiślanym. Fot. Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Od 9 do 12 maja 2019 r. w Krynicy Morskiej ścigać się będzie krajowa czołówka żeglarstwa. Wśród żeglarzy obecni będą m.in. brązowa medalistka igrzysk w Londynie w windsurfingowej klasie RS:X Zofia Noceti-Klepacka oraz wicemistrzowie Europy w klasie 49er Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

 

Krynica już po raz czwarty została bazą regat, a Zalew Wiślany areną zmagań żeglarzy.

 

Kilkuset zawodników

W maju zeszłego roku w dwóch częściach Pucharu Polskiego Związku Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym rywalizowało około 532 zawodników. W tym roku, ze względu na napięty terminarz imprez międzynarodowych, regaty odbędą się tylko w jednym terminie dla wszystkich klas, a nie w dwóch, jak to miało miejsce w ostatnich latach.

Podczas czterech dni regat zawodnicy będą rywalizować w klasach RS:X, RS:X juniorów, 49er, Finn, Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn, Laser 4.7, 29er, A-Class, Hobie Cat 16, Europa, OK Dinghy, Techno 293, 420, Cadet oraz L'Equipe. Z klas olimpijskich zabraknie tylko 470, ponieważ w tym samym czasie odbywają się mistrzostwa Europy, w których nasi reprezentanci będą walczyli o medale. Ponadto w Krynicy nie pojawią się czołowi kadrowicze klasy Finn, którzy 13 maja rozpoczną rywalizację w mistrzostwach Starego Kontynentu.

W czasie majowych regat możemy liczyć na przegląd polskiego żeglarstwa sportowego. W Krynicy Morskiej powinni pojawić się najlepsi krajowi zawodnicy, na czele z brązową medalistką igrzysk w Londynie w windsurfingowej klasie RS:X Zofią Noceti-Klepacką (Legia Warszawa) oraz wicemistrzami Europy w klasie 49er Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań).

Walka o puchar to ważny etap przygotowań części zawodników do kolejnych międzynarodowych regat rangi mistrzowskiej. A dla młodszych żeglarzy będzie to również możliwość sprawdzenia swojej formy w bezpośredniej rywalizacji z reprezentantami Polski.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości