Aktualności

Codzienna dezynfekcja, a do tego zamgławianie środkami odkażającymi. Środki bezpieczeństwa w pociągach SKM

Pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej.
Pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej. Fot. Aleksander Olszak

Specjalne środki bezpieczeństwa wprowadziła Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Dezynfekowane są pociągi oraz infrastruktura pasażerska. Pracownicy mają do dyspozycji żele antybakteryjne, maseczki i rękawiczki. Wszystko, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

 

Podróżni zachęcani są także do kupowania biletów bez użycia gotówki.

 

Zamgławianie pociągów

Powstrzymanie epidemii koronawirusa wymaga podejmowania specjalnych środków. – Od 19 marca, w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, które po całodniowej służbie zjeżdżają na nocny postój pojawiają się pracownicy ubrani w specjalne kombinezony, gogle i maski, wyposażeni w zamgławiacze – informuje Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Za ich pomocą rozpylają w składach środek odkażający.

 

Dezynfekcja pociągu SKM. Fot. mat. SKM.

 

Po przeprowadzonej dezynfekcji okna i drzwi składu są szczelnie zamknięte, a po kilku godzinach pociąg jest starannie wietrzony. – Taka operacja jest bardzo skuteczna i zapewnia wysoką skuteczność odkażania, której efekt utrzymuje się nawet przez 10 dni – dodaje Złotoś. Zamgławianie będzie powtarzane, tak długo jak to będzie konieczne.

 

Rozpylanie środka odkażającego w składzie SKM. Fot. mat. SKM

 

Codzienna dezynfekcja i nie tylko

Przynajmniej raz dziennie infrastruktura pasażerska oraz pociągi SKM są myte i dezynfekowane. – Szczególny nacisk kładziemy na elementy najczęściej dotykane przez pasażerów. Chodzi tu min. o przyciski, uchwyty czy stoliki i śmietniczki. Dezynfekowane są także ekrany dotykowe automatów biletowych – wylicza Tomasz Złotoś. Zamknięte zostały także, działające jeszcze w niezmodernizowanych składach toalety z otwartym obiegiem. – W pozostałych wyłączone zostały suszarki do rąk, które zastąpiliśmy ręcznikami papierowymi – podkreśla. Jednocześnie od 11 marca 2020 drzwi pociągów otwierane są przez obsługę. Pracownicy spółki otrzymali żele antybakteryjne, maseczki i rękawiczki. Zostali również zapoznani z procedurami postępowania z pasażerami z objawami Covid-19.

 

Bilet kup bezgotówkowo

Aby ograniczyć ryzyko przenoszenia się wirusa przewoźnik zachęca pasażerów do kupowania biletów bezgotówkowo. – Bilety Szybkiej Kolei Miejskiej można kupić przez aplikacje lub na stronie internetowej. Cały czas działają też automaty biletowe – mówi rzecznik SKM. Przy zakupie biletów w kasach i u kierowników pociągów zachęcamy jednak do płatności kartą płatniczą.

view szablon artykułu