Aktualności

Chcesz poznać usteckie ślady Franciszka Dąbrowskiego? Przyjdź do Baszty Czarownic

Franciszek Dąbrowski
Franciszek Dąbrowski. Fot. źródło: https://bgsw.pl/

W ramach historycznego czwartku, 9 stycznia 2020 r. odbędzie się projekcja filmu „Nieugięty z Westerplatte – Franciszek Dąbrowski. Usteckie ślady bohatera" w reżyserii Marcina Prusaka. Będzie on gościem specjalnym spotkania.

 

Spotkanie poprowadzi Tomasz Częścik.

 

O filmie

Co, poza nadmorskim położeniem, ma Ustka wspólnego z Westerplatte?  Pierwszym komendantem polskiej jednostki wojskowej w Ustce po zakończeniu II wojny światowej był Franciszek Dąbrowski, który przez większość dni walki był faktycznym dowódcą obrony polskiej jednostki w 1939 r. O powojennych losach bohatera opowiada film w reżyserii Marcina Prusaka. W jego powstanie zaangażowana była młodzież z usteckich szkół.

 

O spotkaniach

Historyczne czwartki to spotkania otwarte dla wszystkich, których interesuje historia, ludzie, wydarzenia, obiekty, przedmioty i miejsca związane z Ustką i Słupskiem. Każdy ich uczestnik może przynieść pamiątki i inne przedmioty z przeszłości znajdowane na strychach, w szafach i innych, a czasami niespodziewanych miejscach. Za każdym, nawet banalnym przedmiotem, może kryć się niebanalna historia. 

Spotykania odbywają się w Galerii Kameralnej lub Baszcie Czarownic w każdy pierwszy czwartek miesiąca, a w ostatni –  w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Partnerami są Studenckie Koło Naukowe Historyków oraz Instytut Historii Akademii Pomorskiej.

 

Nieugięty z Westerplatte – Franciszek Dąbrowski. Usteckie ślady bohatera

  • 9 stycznia 2020 r., czwartek, godz. 17.00
  • Baszta Czarownic
  • ul.  F. Nullo 8  
  • Słupsk
  • wstęp – wolny
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości