Aktualności

Chcesz poznać historię zamków na Pomorzu Środkowym? Jeśli tak, to przyjdź do Baszty Czarownic

Pozostałości lip z zamku biskupiego
Fot. A. Kuczkowski

Jaka była geneza, dzieje niektórych zamków i dlaczego uległy zapomnieniu, dowiedzą się uczestnicy spotkania z gościem Historycznego Czwartku, archeologiem Andrzejem Kuczkowskim. Wydarzenie odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 5 marca 2020 r. Wstęp jest wolny.

 

Historyczne czwartki w Słupsku odbywają się cyklicznie raz w miesiącu. Poprowadzi je Tomasz Częścik, a gościem specjalnym będzie Andrzej Kuczkowski z Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie.

 

Odkryj historię zamków

Tematem marcowego spotkania będzie historia zamków na Pomorzu Środkowym. Czy wiesz, że ostatni średniowieczny zamek pomorski był zamieszkały jeszcze w 1857 r. Natomiast w Kaliszu Pomorskim i Darłowie funkcjonowały jednocześnie aż dwa zamki. Czy wiesz, że pewien zamek był rozkopywany aż siedem razy przez okolicznych mieszkańców poszukiwaniu legendarnych skarbów?

 

O ekspercie

Andrzej Kuczkowski jest kierownikiem Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Od dwóch lat prowadzi projekt badawczy poświęcony identyfikacji i weryfikacji średniowiecznych rycerskich siedzib obronnych na terenie Pomorza Środkowego. W trakcie tych badań udało się ustalić, że prywatne zamki powstawały w tym regionie od końca XIII po przełom XV/XVI wieku. W tym okresie powstało ich ponad 200, z których pozostałości w terenie czytelne są w mniej więcej 180 przypadkach.
 

Partnerami są Studenckie Koło Naukowe Historyków i Instytut Historii Akademii Pomorskiej.

 

Zamki Pomorza Środkowego

  • 5 marca 2020 r., czwartek, godz.17.00
  • Baszta Czarownic
  • ul. F. Nullo8
  • Słupsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności