Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1144c717-1084-4e07-a237-66d3eaae2dc7.jpg Centrum Leczenia Otyłości GUMed. Pierwsza tego typu placówka w Polsce działa w Gdańsku

Centrum Leczenia Otyłości GUMed. Pierwsza tego typu placówka w Polsce działa w Gdańsku

Sala operacyjna Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej

Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych otwarte w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym będzie się zajmowało leczeniem i badaniami nad otyłością patologiczną oraz chorobami, które jej towarzyszą.

 

Zespół składa się z doskonale wyszkolonych specjalistów z różnych dziedzin.

 

Pierwsze centrum w Polsce

Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych powstało z inicjatywy rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcina Gruchały.  Jest to pierwszy w Polsce ośrodek bariatryczny, w którym chory będzie leczony kompleksowo – od kwalifikacji do zabiegu, poprzez przygotowanie do operacji, aż po opiekę pooperacyjną. Leczenie bariatryczne nie jest leczeniem kosmetycznym. Leczy się źródło choroby, a nie poprawia tylko walory estetyczne. Pacjenci po operacji wracają do pełnej sprawności. Takie choroby takie jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy zespół bezdechu nocnego właściwie zupełnie ustępują. 

 

Leczenie systemowe

– Nowym trybem z zastosowaniem tzw. protokołu kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia od marca 2015 r. zoperowano ponad 800 chorych – powiedziała dr hab. Monika Proczko-Stepaniak z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed

Pacjenci ze skierowaniem od lekarza POZ lub leczącego otyłość powinni zgłosić się do Kliniki Chirurgii Plastycznej, w której są kwalifikowani do dalszej terapii. Poddani leczeniu chorzy zostaną zakwalifikowani do chirurgicznego leczenia otyłości oraz na zabiegi kształtujące sylwetkę po masywnej utracie wagi.

Zabiegi w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej przeprowadzane są w systemie fast track, tzw. szybkiej ścieżki. Chodzi o to, aby jak najszybciej pacjentowi po zabiegu przywrócić pełną sprawność. Już dzień po małoinwazyjnej operacji powinien zostać wypisany do domu. A następnie być pod opieką poradni przyszpitalnej. W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjent musi lekarzowi prowadzącemu zdawać dokładną relację ze swojego stanu zdrowia.

W Polsce, co roku, przeprowadza się ok. 3000 operacji, z czego ok. 400 wykonuje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

– W Polsce powinno wykonywać się co najmniej trzy razy tyle operacji bariatrycznych niż obecnie. Zapotrzebowanie jest ogromne i będzie rosnąć. W Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych docelowo chcemy przeprowadzać 600 zabiegów rocznie – dodała dr hab. Monika Proczko-Stepaniak.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.