Aktualności

Bieńkowska: Głos Polski w UE przestał być słyszany na nasze własne życzenie. Dialog obywatelski na zakończenie EFNI 2017

Elżbieta Bieńkowska, Robert Biedroń i Jacek Karnowski podczas debaty o bezpieczeństwie Polski w UE
Elżbieta Bieńkowska, Robert Biedroń i Jacek Karnowski podczas debaty o bezpieczeństwie Polski w UE. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Od środy 27 września Sopot na trzy dni zamienił się w miejsce rozmów i debat m.in. o przyszłości Europy, kobietach w polityce, roli przywódców, integracji przemysłowej i wspólnej dla Europy polityce obronnej. Panelem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) był dialog obywatelski Bezpieczna przyszłość Polski w Unii Europejskiej z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, Roberta Biedronia i Jacka Karnowskiego, na którym poruszano tematykę europejskiego potencjału obronnego i Europejskiego Programu Badań Obronnych, który będzie wspierał innowacyjne badania nad technologiami w zakresie obronności.

 

Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, była gościem specjalnym EFNI 2017. Partnerem wydarzenia była Komisja Europejska.

 

Słaba pozycja Polski w UE

– Polska już nigdy nie będzie miała takiej pozycji negocjacyjnej, jak wtedy, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej – mówiła podczas porannego dialogu obywatelskiego Elżbiet Bieńkowska. – Głos Polski przestał być słyszalny na nasze własne życzenie. Przez podstawowe błędy w polityce zagranicznej, ale i przez to, co dzieje się w kraju, m.in. niewykonywanie wyroków Trybunału, Polska przestała być liderem w tej części Europy. Nie widzę możliwości odbudowania naszej pozycji, nawet w perspektywie długoletniej. Zaczęliśmy być postrzegani z podejrzliwością i straciliśmy zaufanie partnerów unijnych – dodała Bieńkowska. Głównym tematem panelu z udziałem Bieńkowskiej było bezpieczeństwo Polski w przyszłości. W tym kontekście prezydent Słupska Robert Biedroń zwrócił uwagę na problem uchodźców, którzy nie mogliby znaleźć schronienia w Polsce. Jego zdaniem przyjmowanie uchodźców wypełniliby lukę powstałą w wyniku wyludniania się miast.

 

Spójność 2020+

Na zakończenie EFNI odbył się panel Spójność 2020 + z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Tematyką spotkania była polityczna rola budżetu UE, czyli polityka spójności w ofercie Unii Europejskiej dla obywateli. Marszałek Struk opowiadał o ważnej roli samorządu w kontekście rozdzielania funduszy unijnych. Oprócz marszałka województwa pomorskiego panelistami podczas dyskusji byli: Paweł Chorąży, podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, Janusz Lewandowski, b. komisarz europejski ds. budżetu, europoseł i Jorge Núñez-Ferrer, Centrum Studiów nad Polityką, Belgia.

Zobacz więcej na stronie Europejskiego Forum Nowych Idei 2017

view szablon artykułu