Aktualności

Bezpłatne badania, przysmaki z grilla, gwiazdy kina, muzyka i… oferty pracy. Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów w Gdańsku

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów 2018
Fot. mat. prasowe Gdańskiego Urzędu Pracy

Masz więcej niż 60 lat? Chcesz przejść metamorfozę uwzględniającą pełny makijaż i opiekę fryzjerską? Interesuje Cię życie artystów? A może masz ochotę posłuchać przebojów Eleni? Ten festiwal jest dla Ciebie!

 

Po przejściu na emeryturę wciąż można być aktywnym zawodowo, społecznie i kulturalnie. Ubiegłoroczny wydarzenie przyciągnęło blisko 7 tysięcy seniorów, szukających ciekawych pomysłów na dalszą część swojego życia. W tym roku podpowiedzi będzie można także znaleźć w AmberExpo w Gdańsku, 8 października. Dotarcie ułatwią 2 dedykowane i bezpłatne linie autobusowe.

 

Poszukiwani sprzedawcy, kierowcy i kasjerzy

Na odwiedzających czeka kilka tematycznych stref. Pierwsza dedykowana jest osobom, które chcą pozostać aktywne w wymiarze zawodowym. W Strefie Pracy czeka na nich 50 pracodawców i kilkaset ofert pracy na pół etatu. Wśród poszukujących pracowników znajdują się znane marki i lokalni przedsiębiorcy. Oferty zatrudnienia przedstawią m.in. popularny market budowlany Leroy Merlin, gigant ubezpieczeniowo-finansowy Nationale Nederlanden, sieć sklepów Zakłady Mięsne Nowak, CCC, a także ceniony producent kosmetyków Avon, restauracja McDonald's czy szpital Copernicus. Wśród poszukiwanych pracowników będą m.in. sprzedawcy, kierowcy, pracownicy magazynowi, ochroniarze, pracownicy biurowi, pracownicy serwisów sprzątających, kasjerzy, opiekunowie dzieci, pracownicy infolinii, konserwatorzy czy ankieterzy.

 

Strefa zdrowego stylu życia

Na dojrzałych gdańszczan czeka możliwość sprawdzenia m.in. poziomu glukozy, cholesterolu, HCV (zapalenie wątroby typu C) itp.) oraz wykonania USG i EKG. Będą też specjalne pojazdy medyczne – słuchobus, osteobus, dermobusui mammobus. Nie zabraknie również eksperckich porad, których będą udzielać specjaliści: psycholog, seksuolog, dietetyk i optyk. Ratownicy medyczni podpowiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia, udaru, zawału oraz jak opiekować się osobą chorą w domu.

 

Strefa mody i urody

Co będzie modne w nadchodzącym sezonie? Odpowiedzą na to pytanie pokazy mody. Seniorzy pod okiem ekspertów przejdą niezwykłą metamorfozę uwzględniającą m.in. pełny makijaż i opiekę fryzjerską. Do korzystania z najlepszych kosmetyków zachęcać będą przedstawiciele Cherry Soap, Marion oraz firmy Avon. Wśród wystawców nie zabraknie także Janusza Wiśniewskiego, jednego z najlepszych polskich krawców.

 

Strefa nowych technologii

Świat jutra to nowoczesne urządzenia domowe – bezobsługowe odkurzacze, popularne termomiksy, elektryczne segwaye czy nowoczesne systemy prasowania, które będzie można zobaczyć i dowiedzieć się szczegółów technicznych. Swoje oferty przedstawią też producenci elektrycznych skuterów, wózków inwalidzkich, hulajnóg, rowerów i mikroaut. Równie ciekawa będzie prezentacja rozwiązań z obszaru teleopieki. Odwiedzający dowiedzą się, jak funkcjonują czujniki upadku, telemedyczne opaski dla seniorów, a także poznają inne gadżety ułatwiające codzienne funkcjonowanie osobom starszym.

 

Strefa bezpieczeństwa, informacji oraz wolontariatu

W tej strefie eksperci będą doradzać z zakresu prawa spadkowego i przechodzenia na emeryturę, a także udzielać wyjaśnień z obszaru prawa podatkowego. Nie zabraknie funkcjonariuszy policji i straży miejskiej, którzy wyjaśnią, jak ustrzec się przed oszustwami, których ofiarami są najczęściej osoby starsze. Praktycznych wskazówek udzielać będą też pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy wyjaśnią, na czym polega e-recepta i odpowiedzą na pytania dotyczące zasad korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, programu bezpłatnych leków dla seniorów czy kierowania na leczenie uzdrowiskowe.

 

Artyści

W inspirującą podróż zabiorą uczestników goście specjalni wydarzenia. Bohdan Łazuka, Teresa Lipowska i Ilona Łepkowska opowiedzą m.in. o tym, co jest w życiu najważniejsze i roli aktywności w dojrzałym wieku. Nie zabraknie także akcentu muzycznego. Swoje najważniejsze przeboje przypomni Eleni.

 

Strefa wypoczynku i kultury

Do relaksu zaprosi miejska biblioteka, która pokaże swoje nowości wydawnicze, a przedstawiciele Teatru Wybrzeże i Opery Bałtyckiej zdradzą, co w najbliższych miesiącach znajdzie się w ich repertuarze. Nie zabraknie też projekcji w kinie 7D, warsztatów, pokazów gotowania na żywo w wykonaniu Roberta Sowy i smacznego grilla. Na pasjonatów sztuki czekać będzie wystawa obrazów oraz zdjęć, a prawdziwe wyzwanie seniorom rzucą najmłodsi adepci gry w szachy. W międzypokoleniowej rozgrywce nareszcie poznamy odpowiedź czy w grze tej ważniejsza jest młodość czy doświadczenie.

 

Jak dojechać?

Dojazd na Festiwal będzie wyjątkowo prosty. Seniorów do AmberExpo zawiozą dwie dedykowane linie autobusowe. Bus Senior 1 kursować będzie na trasie Piecki – Morena –Wrzeszcz – AmberExpo. Natomiast Bus Senior 2 wyruszy sprzed dworca SKM Sopot Kamienny Potok i do AmberExpo dojedzie przez Żabiankę – Oliwę – Przymorze i Zaspę.

 

 

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

  • 8 października 2019 r., wtorek, godz. 10-15.30
  • hala AmberExpo
  • ul. Żaglowa
  • Gdańsk

Więcej informacji, w tym rozkład linii autobusowych dla seniorów, znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Aktywności

 

 

view szablon artykułu

Aktualności

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska   Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta  firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet  testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524   nr tel. Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, informacje o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej