Aktualności

Bezpłatne badania i porady specjalistów. Już w niedzielę w Sopocie startuje akcja Pomorskie dla Zdrowia

Letnia przychodnia podczas Pomorskiego dla Zdrowia 2018
Letnia przychodnia podczas Pomorskiego dla Zdrowia 2018. Fot. UMWP

Dermatolodzy i fizjoterapeuci będą czekać na wszystkich, którzy w niedzielę, 12 maja 2019 r. przyjdą na Plac Kuracyjny w Sopocie. Będzie też badanie poziomu cukru i cholesterolu oraz sprawdzanie znamion na skórze. Chętni skorzystają z takich zabiegów jak krioterapia miejscowa oraz naświetlanie lampą bioptron. Przyjdź i koniecznie się zbadaj!

 

Letnie przychodnie czekają na pacjentów już po raz piąty w weekendy w Sopocie, Gdyni, Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku. W Sopocie odbędzie się pierwsze wydarzenie w ramach Pomorskiego dla Zdrowia. Połączone jest z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich, które trwają od 10 do 12 maja 2019 r.

 

Profilaktyka nie boli

Pomorskie dla Zdrowia to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W tym roku będzie pięć wydarzeń, od maja do sierpnia. Celem projektu jest zwiększenie świadomości dotyczącej konieczności wykonywania badań profilaktycznych. Chodzi też o upowszechnianie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na nowotwory piersi i profilaktyki czerniaka. Akcja polega na m.in. promowaniu zdrowego, bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu na słońcu, rozwijaniu postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowaniu zdrowego stylu życia. Każdy mieszkaniec regionu i turysta bez skierowania i oczekiwania na wyznaczoną wizytę będzie mógł przebadać się m.in. u onkologa, kardiologa lub zbadać niepokojące znamiona u dermatologa.

Specjalistycznych porad udzielą pracownicy: Pomorskiego Centrum Reumatologicznego
im. J. Titz Kosko w Sopocie, Szpitali Pomorskich sp. z o.o., Copernicusa Podmiotu Leczniczego sp. z o.o., Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o.

 

Badania wcześnie wykryją niepokojące zmiany

Od lat obserwowany jest stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory. – To już kolejny rok, w którym wspólnie z pracownikami tzw. szpitali marszałkowskich organizujemy akcję Pomorskie dla zdrowia – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – W jej ramach każdy chętny bez skierowania i oczekiwania na termin wizyty może skorzystać porady specjalisty lub np. zmierzyć cieśnienie tętnicze czy poziom cholesterolu oraz zrobić test na obecność we krwi przeciwciał anty-HCV. Zainteresowanie badaniami w tych letnich przychodniach w poprzednich latach było ogromne. Dlatego też, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów – mieszkańców województwa i odwiedzjących nasz region turystów, wykonujemy badania dosłownie od ręki. To bardzo potrzebna akcja profilaktyczna, szerząca świadomość zdrowotną w społeczeństwie. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, pacjenci będą niezwłocznie kierowani do specjalisty celem dalszej diagnostyki – dodaje Kapała-Sokalska.

Tylko podczas Pomorskiego dla zdrowia w 2018 r. specjaliści przeprowadzili 7600 badań, udzielili 2435 porad i konsultacji.  Przeszkolili z zasad udzielania pierwszej pomocy i samobadania piersi 2395 osoby. – Wykryto wówczas 1475  nieprawidłowości. To dużo, bo ponad 30 proc. pacjentów, ale też świadczy też o tym, że ludzie potrzebują takich akcji, gdyż profilaktyka jest ważna – wyjaśnia Maciej Laszkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Bezpłatne badania i porady specjalistów w Sopocie

  • 12 maja, niedziela, godz. 11.00-16.00 Plac Zdrojowy przy Pomorskim Centrum Reumatologicznym

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich na pacjentów czekają specjaliści z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie, Szpitali Pomorskich i Copernicus PL. Będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu, a także zbadać krew w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV (program Zdrowa Wątroba). Dermatolog zbada występujące na skórze znamiona. Natomiast fizjoterapeuta wykona masaże i ćwiczenia, zadba też o stopy. Ponadto, dla chętnych przygotowano takie zabiegi jak krioterapia miejscowa i naświetlanie lampą bioptron. Dodatkową atrakcją będzie malowanie twarzy dzieciom.

Harmonogram kolejnych wydarzeń w ramach Pomorskiego dla Zdrowia:

  • 19 maja, niedziela, godz. 10.00-15.00, Gdynia, skwer Arki Gdynia. Nad zdrowiem pacjentów czuwają pracownicy Szpitali Pomorskich.
  • 1 czerwca, sobota, godz. 10.00-15.00, parking między Urzędem Miejskim w Gdańsku a Szpitalem im. Mikołaja Kopernika, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Porad udzielają specjaliści z Copernicusa Podmiotu Leczniczego.
  • 20-21 lipca, sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich podczas 46. Jarmarku Wdzydzkiego. O badania i porady zadbają specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
  • 4 sierpnia, niedziela, godz.10.00-16.00, Słupsk, teren przy zamku/ Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podczas Jarmarku Gryfitów. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku oferują badania i porady.
view szablon artykułu