Aktualności

Będzie z kwiatów czy ze zboża? Ruszyły zgłoszenia do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Wieniec dożynkowy
Wieniec dożynkowy. Fot. mat. pras. UMWP

Corocznie, podczas Dożynek Województwa Pomorskiego wybierany jest najpiękniejszy, tradycyjny wieniec dożynkowy. W zeszłym roku wygrało sołectwo Koszwały. Kto zdobędzie laury w 2019 roku? Przekonamy się podczas Święta Plonów, 22 września w Kartuzach.

 

Termin zgłoszeń upływa 16 września 2019 r. Zgłoszenia do konkursu można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

 

Konkurs na wieniec

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Zabronione są plastiki, styropiany oraz sztuczne kwiaty. Wieniec nie może też obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy i nienawiści.  – Komisja, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, oceniać będzie zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów czy walory estetyczne.  – wylicza Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie komisja przyzna nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Za zajęcie drugiego miejsca laureat otrzyma 1500 zł, a za trzecie tysiąc. – Zachęcam do udziału w konkursie. To ważne wydarzenie, które pokazuje nasze tradycje. To również doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi – dodaje Sarnowski.   

 

Zwycięzcę poznamy w Kartuzach

Plebiscyt na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest już od wielu lat. – Cieszy się on dużym zainteresowaniem. W zeszłym roku komisja oceniała aż 45 wieńców, a za najlepszy uznała ten przygotowany przez sołectwo Koszwały – mówi Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Z roku na rok, wybór jest coraz trudniejszy, bo pomysłowość twórców jest coraz większa i wszystkie wieńce zasługują na wyróżnienie – dodaje. Wyniki tegorocznego konkursu poznamy podczas Dożynek Województwa Pomorskiego, które odbędą się 22 września w Kartuzach. Zaprezentowane zostaną wszystkie zakwalifikowane do konkursu wieńce.

Zobacz: regulamin konkursu

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka