Aktualności

Będzie taniej i bardziej ekologicznie. W Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku będą panele fotowoltaiczne

Podpisanie umowy na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych przez członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszkę Kapałę-Sokalską i dyrektora Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku Krzysztofa Sikorskiego
Podpisanie umowy na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych przez członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszkę Kapałę-Sokalską i dyrektora Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku Krzysztofa Sikorskiego. Fot. Aleksandra Chalińska

Remont dachu i elewacji budynku oraz montaż instalacji fotowoltaicznej to m.in. efekty inwestycji za 230 tys. zł w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Chodzi nie tylko o oszczędność pieniędzy wydawanych na energię elektryczną, ale też o redukcję emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

 

Umowa na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych została podpisana przez członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszkę Kapałę-Sokalską i dyrektora Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku Krzysztofa Sikorskiego w piątek, 31 stycznia 2020 r.

 

Będzie taniej i ekologicznej

W Centrum Zdrowia Psychicznego w ramach inwestycji zostanie wyremontowany dach i elewacja budynku technicznego oraz zamontowana instalacji fotowoltaiczna. Instalacja, według szacunków z 2019 r. uwzgledniających ceny prądu przed podwyżkami, pozwoli zaoszczędzić prawie 22 tys. zł rocznie, co stanowi ok. 18 proc. rocznego kosztu zużycia energii elektrycznej ośrodka. Uzyska się też rocznie oszczędności na poziomie 670 zł brutto z mocy 1kW. Poza tym poniesione koszty zwrócą się szybciej niż planowano, gdyż przygotowywane założenia ekonomiczne przedsięwzięcia były oparte na ubiegłorocznych cenach prądu.

Szacunkowy koszt inwestycji na lata 2019-2020 wyniesie 231 500 zł. Środki pochodzą z budżetu województwa pomorskiego.

– Samorząd Województwa Pomorskiego, w ramach polityki ekologicznej, dofinansowuje m.in. termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej oraz instalacje odnawialnych źródeł energii. Przypomnę, że takie inwestycje dotyczą m.in. Szpitala Specjalistycznego w Prabutach, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Szpitala św. Wojciecha w Gdańsk oraz Szpitala Specjalistycznego im F. Ceynowy w Wejherowie – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Instalacja fotowoltaiczna to przyszłość wielu placówek. Na tej inwestycji zyskuje nasze środowisko, ale również, przy rosnących cenach energii elektrycznej, nie pozostaje ona bez wpływu na koszty utrzymania budynków. Ponadto, korzystając z OZE ograniczamy emisję szkodliwych substancji, takich jak tlenki siarki czy pyły. Zyskuje więc też nasze zdrowie – dodaje Kapała-Sokalska.

Czyt. więcej:

Niższe rachunki za ogrzewanie i mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Ponad 33 mln zł dla szpitali i pogotowia ratunkowego.

view szablon artykułu