Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a05af202-a984-46e5-975f-79b357807cce.jpg Będzie radośnie, muzycznie i smacznie. Festyn na pożegnanie lata w skansenie w Klukach

Będzie radośnie, muzycznie i smacznie. Festyn na pożegnanie lata w skansenie w Klukach

Chałupa w skansenie w Klukach

Chleb ze smalcem lub masłem, wiejski twaróg, zupa rybna czy kawa zbożowo-naturalna, a wszystko przy dźwiękach muzyki i śpiewu. Tak zapowiada się pożegnanie lata w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w najbliższą niedzielę, 15 września 2019 r.

 

Jesień się pyta, co lato zrobiło to hasło tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się w skansenie.

 

Coś dla ciała, czyli zapasy ze spiżarni

W każdym domu nie powinno zabraknąć przetworów na zimę. Podczas festynu w muzeum będzie wyciskanie soku z buraków do przygotowania melasy, kiszenie kapusty, wyrób i wędzenie wędlin oraz robienie przetworów owocowych. Ważną częścią wydarzenia będzie też prezentacja dawnej kuchni – prostej, lecz często zaskakującej dla współczesnego konsumenta. Będą m.in.: tradycyjnie pieczony słowiński chleb, robiony smalec, masło i twaróg, a także drożdżowe wafle. Smaczne składniki słowińskiego jadłospisu to także: smażone borówki z gruszkami, zupa z żółtej brukwi, zupa rybna, klitundplome (zupa śliwkowa z kluskami) czy ziemniaki w mundurkach. Wszystkie te potrawy zostaną przygotowane na oczach gości – w piecach kuchennych w chałupach. Jednym z ciekawszych będzie pokaz palenia kawy zbożowo-naturalnej w żeliwnym młynku z początku XX wieku. W trakcie imprezy będzie można spróbować zsiadłego mleka, maślanki, wiejskiego twarogu, chleba z masłem, ziemniaków w mundurkach okraszonych smażonymi borówkami, zupy brukwiowej i śliwkowej i salcesonów. Można także kupić porcję chleba ze smalcem lub masłem, kawałek drożdżowej babki prosto z pieca, zupę rybną, kubek świeżo palonej i mielonej kawy. Wszystkie potrawy zostaną przygotowane z oryginalnych, bo klukowskich, ekologicznych surowców. Śliwki, gruszki, brukiew, warzywa rosną w ogródkach na ekspozycji, od muzealnej krowy pochodzi mleko, z którego robiona jest śmietana, twaróg i masło, a na poletkach rośnie zboże do młócenia i do kawy.

 

Coś dla ducha…

Pożegnanie lata w skansenie nie może obyć się bez muzyki i śpiewu. Ponieważ jesień to czas zabaw dożynkowych i tradycyjna pora wyprawiania wesel, to zespoły folklorystyczne z różnych części Pomorza zaprezentują w trakcie imprezy programy związane właśnie z tymi wydarzeniami. Szczególnie ciekawy jest jamneński* obrzęd weselny w wykonaniu zespołu Kalina z Dobrzycy koło Koszalina.

Jamno – wieś koło Koszalina nad jeziorem Jamno. W XVIII-XIX wieku rozwinęła się tutaj specyficzna kultura, której materialnym wyrazem są szczególnie zdobione meble, zwłaszcza krzesła i zydle, ubiór z dominacją pasiastych tkanin wełnianych. W sferze społecznej szczególnie odróżniały się obrzędy związane z weselem od zrękowin do przenosin.

Pierwsza edycja pożegnania lata odbyła się 23 września 2001 r. Jesień na dawnej wsi była czasem wypełniania spichlerzy i spiżarni, sytości, zabawy i wesela. Ta pora roku pachniała świeżo zoraną ziemią, smażonymi śliwkami i borówkami, osnuta była dymem z kartoflisk, rozbrzmiewała pieśniami dożynkowymi i weselnymi. Impreza budowana jest wokół jesiennych zajęć i jesiennej obfitości i wesela. Dlatego też składnikami są prezentacje zajęć charakterystycznych dla słowińskiej wsi, a związanych właśnie z okresem jesiennym, prezentacje potraw regionalnych na bazie istniejących w Muzeum Wsi Słowińskiej wnętrz, wystawy stałej Kuchnia pomorska oraz prezentacje folkloru słowińskiego i kaszubskiego w części dotyczącej obrzędów weselnych i dożynkowych. W obrębie prezentacji jesiennych zajęć wsi ukazujemy rybaków naprawiających swe łodzie i szyjących sieci oraz wędzenie ryb. Jesień wsi rolniczej to omłoty (cepami i maszyną z lat 20. XX wieku), wianie ziarna, orka sprzężajna, odziarnianie, międlenie i czesanie lnu, kopanie ziemniaków, cięcie sieczki.

Pożegnanie lata w skansenie. Jesień się pyta co lato zrobiło

  • 15 września 2019 r., niedziela, godz. 10.00-16.00
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
  • Kluki 27

Zobacz: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

 

Festyn na pożegnanie lata_plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.