Aktualności

Barwne korowody, przedstawienia i wspólne kolędowanie. Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami wielu miast

Orszak Trzech Króli w Gdańsku
Orszak Trzech Króli w Gdańsku. Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podczas święta Objawienia Pańskiego, które jest obchodzone w poniedziałek, 6 stycznia 2020 r. ulicami wielu polskich miast przejdą orszaki trzech króli. Także na Pomorzu będą barwne i rozśpiewane korowody. W Gdańsku już po raz 10. spotkają się mieszkańcy i turyści, by wspólnie kolędować. Orszaki będą też m.in. w Gdyni, Sopocie, Słupsku, Tczewie, Malborku, Gniewie, Pelplinie i Nowym Stawie.

 

W tym roku zgłosiło się aż 872 innych miejscowości w Polsce oraz 19 poza granicami, aby pod patronatem Fundacji Orszak Trzech Króli z Warszawy zorganizować to wydarzenie. Hasłem tegorocznych orszaków będą słowa „Cuda, cuda ogłaszają" z kolędy "Dzisiaj w Betlejem". 

W województwie pomorskim orszaki odbędą się w takich miejscowościach jak:  Bobowo, Chojnice (odwołano ze względu na żałobę w mieście po pożarze w hospicjum), Czarna Woda, Czersk, Człuchów, Dziemiany, Kartuzy, Kobylnica, Kołczygłowy, Konarzyny, Kielno, Łubianka, Lubichowo, Lipusz, Łąg, Łeba, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Nożyno, Przechlewo, Starogard Gdański, Sztum, Wierzchowo, Władysławowo, Zblewo i Żukowo.

 

Historia święta

Objawienie Pańskie (Epifania) przypadające w Kościele katolickim 6 stycznia potocznie nazywane jest Świętem Trzech Króli. Upamiętnia przybycie, prowadzonych przez gwiazdę, mędrców ze Wschodu do Betlejem. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonili się nowo narodzonemu Jezusowi i ofiarowali mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Wydarzenie to zostało opisane w Ewangelii według św. Mateusza. Dla jego upamiętnienia w wielu polskich miastach organizowane są orszaki trzech króli – największe uliczne jasełka na świecie połączone ze wspólnym kolędowaniem. Od 2011 r. to też dzień ustawowo wolny od pracy.

 

Gdańsk

Gdański orszak przejdzie ulicami miasta już po raz 10. Jego uczestnicy tradycyjnie otrzymają korony i śpiewniki z kolędami. Barwny korowód rozpocznie się zbiórką o godz. 11.30 na ul. Piwnej nieopodal wejścia do bazyliki Mariackiej i wspólną modlitwą Anioł Pański. Następnie uczestnicy orszaku przejdą w okolicach Wielkiej Zbrojowni, która na to wydarzenie zmieni się w dwór króla Heroda. Na czele orszaku, prowadzeni przez gwiazdę, werblistów, dziecięce grupy rycerzy i damy dworu oraz dworzan z darami, pojadą konno trzej mędrcy ze Wschodu. W ich role, wzorem poprzednich edycji, wcielą się dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Larry Okey Ugwu (Kacper), dyrektor gdańskiego ogrodu zoologicznego Michał Targowski (Melchior) oraz z Zespołu Szkół Fregata Grzegorz Wszelaczyński (Baltazar). Orszak przejdzie ulicami Tkacką, Długą i Długim Targiem aż dotrze do Zielonej Bramy, przy której będzie scena. Z niej trzej mędrcy pokłonią się Jezusowi, Maryi Józefowi i złożą dary. Rolę świętej rodziny odegrają, mieszkający od dzieciństwa w Polsce, a pochodzący z Kuby Olek i Włoszka Cristiana Cavalieri-Lukasiewicz oraz ich syn, 5-miesięczny Leonard.  A na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego Gryf z Trąbek Wielkich oraz dziećmi ze szkół Fregata, uczestnicy odśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Ok. godz. 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy. Każdy chętny będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy świętą rodzinę, mędrców i towarzyszące żywe zwierzęta. Organizatorami orszaku są: Stowarzyszenie SUM i Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt, Szkoła Podstawowa dla Chłopców oraz przedszkole Fregata.

 

Gdynia

Uczestnicy orszaku spotkają się o 12.00 (po mszy św. o 11.00) pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46. Organizatorzy zachęcają, aby przebrać się za anioła. Spod kościoła za Gwiazdą Betlejemską wyruszą w barwnym korowodzie, by uczestniczyć w ulicznych jasełkach, które zakończą się kolędowaniem i krótkim przedstawieniem w kościele oo. Franciszkanów przy ul. Ujejskiego 40. Tradycyjnie wolontariusze będą rozprowadzać śpiewniki, korony i gazety, a zebrane przy tym datki przeznaczone są na gdyńskie Hospicjum św. Wawrzyńca – Bursztynowa Przystań dla dzieci.

 

Gniew

W samo południe, po mszy św. o godz. 11.00 w kościele św. Mikołaja, uczestnicy wyruszą w kolorowym orszaku na rynek w Gniewie. Na czele przemarszu będzie orkiestra dęta, która przygrywać będzie wspólnemu kolędowaniu. Uczestników prowadzić będą także artyści gniewskiego teatru ulicznego KO KO Teatr. W orszaku może wziąć udział każdy. Będą konkursy z nagrodami dla przebranych rodzin z dziećmi oraz grup zorganizowanych oraz konkurs Jaka to kolęda?, który zweryfikuje znajomość pieśni bożonarodzeniowych. Uczestnicy otrzymają korony oraz śpiewniki. Orszak potrwa do godz. 13.30.

 

Malbork

Orszak organizowany jest w ramach XXIX Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Jego uczestnicy przejdą od kościoła św. Jana Chrzciciela na plac Jagiellończyka. Wymarsz nastąpi ok. godz. 13., po mszy św. o godz. 12.00. W trakcie barwnego korowodu będą teatralne scenki plenerowe w wykonaniu dzieci i dorosłych przygotowane przez Spiżarnię Malborską.
 

Nowy Staw

Uczestnicy orszaku wyruszą w południe po modlitwie Anioł Pański. Zostanie ona poprzedzona mszą św. o godz. 11.00 w kościele św. Mateusza Apostoła, a o godz. 11.50 odczytaniem edyktu Cezara Augusta, który nakazał spis ludności i w ten sposób zmusił Maryję i Józefa do wyruszenia do Betlejem. Po drodze kolędnicy będą mieli cztery przystanki. To sceny symbolizujące dwór Heroda (rynek Pułaskiego), walkę dobra ze złem (Centrum Kultury i Biblioteki), bramę anielską (skrzyżowanie ulic Gdańskiej i Mickiewicza) oraz szopkę (rynek Kościuszki).

 

Pelplin

Wzorem poprzednich lata będą trzy orszaki. Pierwszy (niebieski) wyruszy z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 o godz. 11.15. Drugi (zielony) ze Szkoły Podstawowej nr 2 o godz. 11.20, a trzeci (czerwony) z Przedszkola nr 2 o godz. 11.25. Pozostali uczestnicy spotkają się o godz. 11.20 przed Urzędem Miasta i Gminy Pelplin, gdzie  powitają przybywające grupy, a o godz. 11.40 wyruszą do katedry, w której o godz. 12.00 rozpocznie się msza św. Po niej będą rozdawane pamiątkowe certyfikaty za udział w orszaku.

 

Słupsk

Orszaki organizuje Szkoła Nowej Ewangelizacji. Wydarzenie rozpocznie się mszą św. w kościele św. Maksymiliana o godz. 11.30, po której odbędą się jasełka uliczne i kolędowy korowód z orzema mędrcami na koniach na plac Zwycięstwa i wspólne kolędowanie na placu z zespołem Yam Kinneret.
 

Sopot

Orszak wyruszy spod muszli na molo o godz. 12.30 i zakończy się jasełkamo w kościele pw. Gwiazdy Morza. Przemarsz potrwa około godziny.

 

Tczew

Chętnych do udziału w orszaku organizatorzy zapraszają na godz. 14.00 na tczewską Kanonkę. Uczestnicy otrzymają śpiewniki z kolędami. Pierwszy orszak wyruszy z placu Hallera ulicą Dąbrowskiego do Kanonki na czele z ks. bp Arkadiuszem Okrojem, ks. Adamem Gadomskimi i Wielkim Kanclerzem Orderu Świętego Stanisława. Drugi orszak wyruszy z Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia do Kanonki z prezydentem miasta i ks. Janem Bukiem, zaś trzeci – z placu przy pomniku Świętego Jana Pawła II na Suchostrzygach ulicą Wojska Polskiego do Kanonki ze starostą tczewskim i ks. dziekanem Jackiem Spychalskim. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat przejścia trasy królewskiej uzyskując pieczęcie trzech króli. Każda rodzina przebrana i uczestnicząca w orszaku może uzyskać imienny certyfikat z podpisami patronów. Będą też konkursy m.in. na własnoręcznie wykonaną koronę (I miejsce – 200 zł, II miejsce – 100 zł, III miejsce – 50 zł), pracę plastyczną o tematyce trzech króli w dowolnej technice i formacie (I miejsce – 100 zł, II miejsce – 75 zł, III miejsce – 50 zł, wyróżnienia – 25 zł). Podpisane korony i prace plastyczne (imię nazwisko, wiek, adres, telefon, e-mail) należy złożyć do 12 stycznia 2020 r. w Fabryce Sztuk.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności