Aktualności

Artystka wizualna, tancerka, ilustrator i grafik oraz pianista. Laureaci Młodych Twórców Kultury

Młodzi Twórcy Kultury 2919
Młodzi Twórcy Kultury 2919. Fot. ze strony Gdansk.pl

Martyna Jastrzębska, Julia Ciesielska, Patryk Hardziej i Piotr Pawlak, 29 listopada 2019 r. odebrali statuetki przyznawane Młodym Twórcom Kultury. Po raz pierwszy został wręczony laur za promocję kultury. Laureaci otrzymali statuetki projektu Tomasza Radziewicza i dyplom zaprojektowany przez Marka Rogalę oraz nagrody pieniężne po 10 tysięcy złotych.

 

W gdańskim klubie Żak, podczas jubileuszowej 20. gali, zostały wręczone Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Wyróżnienie przyznawane jest od 2000 r. reprezentantom wielu dziedzin twórczości kulturalnej poniżej 35. roku życia. W tym roku nominowani byli: aktorka Teatru Wybrzeże Magdalena Gorzelańczyk, grafik Patryk Hardziej, artyści wizualni Agnieszka Piasecka, Martyna Jastrzębska, Krzysztof Nowicki i Agnieszka Kublik, pianista Piotr Pawlak i tancerka Julia Ciesielska. Nagrody wręczył wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.

 

Kto wybiera laureatów?

Kapituła nagrody, złożona z przedstawicieli uczelni artystycznych, mediów, urzędu miejskiego i laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu, wybiera troje z czworga laureatów. Jury ocenia osiągnięcia artystyczne kandydatów, szczególnie te z ostatnich dwóch lat. W drodze głosowania on-line, w którym biorą udział czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto", wybierany jest czwarty laureat.

 

Sztuki wizualne

Dwie nagrody powędrowały w ręce przedstawicieli sztuk wizualnych. Jedna z nich powędrowała do Martyny Jastrzębskiej – artystki intermedialnej, absolwentki i doktorantki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zdobywczyni nagrody Woman Art. Award 2019 podczas wystawy „Woman's Essence", towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji.

Drugą odebrał grafik, projektant, ilustrator, autor identyfikacji wizualnych, kurator i autor książek Patryk Hardziej. Gdynianin, twórca plakatów, okładek, grafik, kurator, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od lat tworzy prace dla gdańskich imprez i wydarzeń, m.in. Gdańskich Targów Książki, festiwali Octopus, SpaceFest! i Narracje, a także dla filmów gdańskiego dystrybutora Velvet Spoon. Po raz drugi był nominowany – ze szczęśliwym finałem. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Gratulacje dla wszystkich nominowanych, robicie świetną robotę. Jest nas w mieście wielu, ścieramy się i w ten sposób powstaje synergia, która pozwala nam działać i dawać z siebie to, co mamy najlepszego - mówił Hardziej, odbierając statuetkę.  

 

Muzyka

Trzecim laureatem Piotr Pawlak, pianista, muzyczny geniusz z Gdańska – kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Chopin pod Wawelem, Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt, International Chopin Piano Competition w Budapeszcie. Pianista jest też uzdolniony matematycznie. – Cieszę się, że mogę grać w takim mieście. Gdańsk to moje miasto, chcę tutaj żyć, pracować, dzielić się tym co robię. Dziękuję, że jestem przez to miasto doceniany – mówił laureat.

 

Internauci docenili taniec

Czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto" nagrodzili Julię Ciesielską – młodą tancerkę, uczennicę Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku, zdobywczynię tytułu Młodego Tancerza Roku 2019 w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Muzyki i Tańca. – W mojej pracy najważniejsze jest spełniać marzenia i inspirować innych. Cieszę się, że mogę inspirować innych. I cieszę się, że Gdańsk jest tak otwarty na młodych twórców – mówiła uczennica szkoły baletowej.

 

Promocja kultury

Po raz pierwszy została wręczona nagroda za Promocję Kultury im. Martina Opitza. Jej laureatem został Marek Rogala, który od 2007 r. jako eskaem.pl tworzy kolorowe kwadraty z polecaniem wydarzeń kulturalnych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. – W Trójmieście mieszkam 13 lat i jestem słoikiem. Zacząłem od Gdyni, potem byłem w Sopocie i na końcu jest Gdańsk. Czuję, że właśnie tu zostanę. Byłem wdzięczny Trójmiastu, że tak ciepło mnie przyjęło, i chciałem się za to odwdzięczyć. Tak powstało eskaem.pl – mówił laureat. – Eskaem jest uzależnieniem, próbowałem to rzucić, ale jak widać – bezskutecznie. Dziękuję instytucjom kultury, że codziennie wstaję i mam co robić – dodał Rogala. 

 

Poprzedni laureaci

W latach poprzednich tytuł ten otrzymali: Dorota Nieznalska, Natalia Cyrzan, Barbara Piórkowska, Grzegorz Kwiatkowski, Szymon Wróblewski, Adam Darski, zespół Algorhythm, Michał Jaros, Kamil Kocurek, Klaudiusz Grabowski, Kamil Piotrowicz, Wojciech Frycz, Krzysztof Komendarek-Tymendorf. W 2018 r. kapituła nagrodziła Tomasza Chyłę, Piotra Biedronia i Annę Wilczewską.

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości