Aktualności

Amerykanie inwestują na Pomorzu. Powstanie centrum biznesowe za 15 mln zł

Kompleks biurowy Alchemia w Gdansku.
Kompleks biurowy Alchemia w Gdansku. Fot. Aleksander Olszak

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie pierwsze centrum usług biznesowych dla Europy i Afryki. Amerykański koncern JUUL Labs, zajmujący się inhalatorami do e-papierosów, zatrudni ponad 50 osób. Rekrutacja już trwa.

 

To pierwsza w PSSE firma związana z sektorem nowoczesnych usług dla biznesu.

 

Amerykańska inwestycja

JUUL Labs to pochodzący z kalifornijskiej Doliny Krzemowej start-up, który w ostatnich latach zdominował amerykański rynek elektronicznych inhalatorów nikotyny. W Gdańsku powstanie pierwsze poza Stanami Zjednoczonymi centrum biznesowe firmy. Pracownicy będą zajmować się sprawami finansowo-księgowymi. – Początkowo zatrudnimy 50 osób, zaś inwestować będziemy do 12 mln zł rocznie  – mówi Camilla Dormer, dyrektor ds. komunikacji w JUUL Labs EMEA. Pracownicy gdańskiego centrum będą odpowiadać za rynki europejskie, bliskowschodnie i afrykańskie.

 

PSSE działa

Biznesowe centrum JUUL Labs będzie pierwszą tego typu inwestycją w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. – Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji przyciąga inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Korzystają z niej międzynarodowe koncerny, które lokują u nas swoje biznesy i tworzą kolejne nowe miejsca pracy – podkreśla Przemysław Sztandera prezes PSSE. Od września 2018 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy o wspieraniu inwestycji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wsparła 15 przedsiębiorstw. Zgodnie z zamierzeniami utworzą one około 200 miejsc pracy i zainwestują ponad 500 mln zł.

 

Invest in Pomerania pomaga

W pozyskiwaniu nowych inwestorów pomaga inicjatywa Invest in Pomerania. – Dzięki sprawnie działającemu systemowi obsługi inwestora, koordynowanemu przez inicjatywę takie firmy ja np. JUUL mogą liczyć na odpowiednie wsparcie w procesie wyboru inwestycji – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Wiemy, że inwestorzy lokują się w miejscach, gdzie znajdują przyjazne otoczenie i dobre warunki do rozwoju. Nowa inwestycja to wspólny sukces Invest in Pomerania i PSSE, która uzupełniła ofertę regionu zachętami strefowymi. Takie partnerstwo do doskonała recepta na sukces – podkreśla marszałek Struk. W 2018 roku podobne centrum utworzył w Gdańsku Swarovski. Invest in Pomerania pomogła również w sprowadzeniu na Pomorze takich firm jak np. Sii, Bayer czy Intel. Centrum biznesowe JUUL Labs rozpocznie pracę we wrześniu 2019 r.

view szablon artykułu