Aktualności

Aleja Żeglarstwa Polskiego z kolejną tablicą. Tym razem wodniacy upamiętnią Czesława Marchaja

Czesław Marchaj
Czesław Marchaj. Fot. archiwum Marcina Marchaja

W Gdyni w piątek, 19 lipca 2019 r. zostanie odsłonięta tablica poświęcona wybitnemu teoretykowi żeglowania Czesławowi Marchajowi.

 

Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Ważne wydarzenie  

W alei Żeglarstwa Polskiego, na południowym falochronie gdyńskiej mariny, w piątek, 19 lipca o godz. 12 odsłonięta zostanie tablica Aleksandra Bereśniewicza.  Wydarzenie poprowadzi Waldemar Heflich, redaktor naczelny magazynu „Żagle", którego wieloletnim korespondentem (od 1965 r.) był Czesław Marchaj.

 

Kim był?

Prof. Czesław Marchaj (1918-2015) był specjalistą w dziedzinie aero- i hydrodynamiki, świetnym żeglarzem regatowym, pływającym w klasie Finn oraz działaczem żeglarskim. Na jego książkach, zwłaszcza rewolucyjnej „Teorii żeglowania", wychowały się pokolenia wodniaków. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą do siedziby PoZŻ na spotkanie żeglarskie. Będzie ono okazją m.in. do obejrzenia wystawy dzieł marynistycznych „Uskrzydlone marzenia" Jerzego J. Tyszki.
 

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 r. odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby" Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi" Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca i Bolesława Mazurkiewicza i Aleksandra Bereśniewicza.

 

 

view szablon artykułu