Aktualności

Artyści oraz pomorskie firmy. Zobacz nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2019 r.

Gryf, Pomorska Nagroda Artystyczna 2018. Fot. mat. prasowe UMWP
Fot. mat. prasowe UMWP

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej wyłoniła nominacje w trzech kategoriach. Nominowani są pomorscy artyści, twórcy sztuk plastycznych i muzyki. Nominację za mecenat kultury otrzymały także trzy firmy.

 

To już 21. edycja Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

 

Kto został nominowany?

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej dokonała wyboru na posiedzeniu 9 marca 2020 r.

 

W kategorii „Kreacje" nominację otrzymali:

Mirosław Baka za mistrzowską rolę Williego Lomana w spektaklu „Śmierć komiwojażera" Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia na deskach Teatru Wybrzeże.

Sebastian Bartkowski za reżyserię filmu „Szpęgawsk 1939 – zbrodnia pomorska", wstrząsający dokument, który nie pozostawia widza obojętnym.

Przemek Dyakowski i Joanna Knitter za ekspresyjną i emocjonalną płytę Take It Easy V „Ach, to był szał… Piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza".

Katarzyna Figura za wiarygodną i pełną namiętności tytułową kreację w spektaklu „Fedra" Jeana Racine'a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

Katarzyna Józefowicz za cykl wystaw indywidualnych opowiadających o ciszy i budzących emocjonalny niepokój, w tym „Między słowami" w Tarnowie i Wrocławiu, „Poza słowami" w Orońsku i „Bez końca" w Zakopanem.

Marzenna Mazur za kierowanie projektem restauracji Białego Spichlerza, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, w którym nową oprawę otrzymała m.in. kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza.  

Emil Miszk za niezwykle pracowity rok jazzowego trębacza, obfitujący w koncerty na najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie.

Dorota Nieznalska za odważne przypominanie o niejednoznacznych moralnie postawach ludzi w sytuacjach zagrożenia i konfliktów wojennych; za wystawy: „Jedenfrei (stos I)" w Lublinie, „Jedenfrei (stos II)" we Wrocławiu, „Sprawa Stanisława Pyjasa" w Gdańsku.  

Krystyna Stańko za albumy: „Aquarius. The Orchestral Session" ze standardami jazzowymi oraz „Pociąg do piosenki" z autorskimi kompozycjami i tekstami w nowych aranżacjach.

Piotr Witkowski za brawurową rolę w filmie Michała Węgrzyna „Proceder", w którym z wyczuciem wcielił się w postać rapera Tomasza Chady.

 

Z kolei w kategorii „Nadzieja artystyczna" nominowani zostali:

Agata Bykowska za znakomitą kreację Maryni w spektaklu „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Wybrzeże.

Julia Ciesielska za wyjątkową dojrzałość sceniczną i technikę wykonawczą docenioną wieloma wyróżnieniami i nagrodami, w tym prestiżowym tytułem Młodego Tancerza Roku 2019.

Hania Rani za debiutancką autorską solową płytę „Esja", przepełnioną melancholią i pobudzającą wyobraźnię, wydaną przez wytwórnię Gondwana Records.

 

Nominację za mecenat kultury Kapituła przyznała:

Marian Zieliński za zakup fortepianu Yamaha dla Białego Spichlerza, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz za wsparcie 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku za wsparcie Muzeum Narodowego w Gdańsku, w tym działań promujących „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga oraz zakup obrazów Mariana Mokwy, a także za sponsorowanie działań artystycznych Teatru Muzycznego w Gdyni i PGS w Sopocie.

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o. o. za dofinansowanie bieżącej działalności Teatru Wybrzeże, dzięki czemu możliwe było znaczące poszerzenie zakresu oferty edukacyjnej.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali.

 

Czym jest PNA?

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku. W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę. Przyznawana jest również indywidualna nagroda specjalna. To Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna, którą przyznaje marszałek województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych.

  

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności