Aktualności

120 paczek z polskimi słodyczami pojedzie do obwodu kaliningradzkiego. Marszałek przekazał świąteczne upominki dla polonijnych dzieci

Marszałek wręcza prezenty dla dzieci z obwodu kaliningradzkiego
Marszałek wręczył prezenty dla dzieci z obwodu kaliningradzkiego Irinie Korol. Fot. Aleksandra Chalińska

Po raz 8. do dzieci i młodzieży, które udzielają się w organizacjach polonijnych, trafią niespodzianki od marszałka województwa pomorskiego. W ich imieniu 14 grudnia 2017 r. odebrała je Irina Korol, prezes Rady Organizacji Polonijnych w Obwodzie Kaliningradzkim

 

– Cały czas współpracujemy z Polonią w obwodzie kaliningradzkim i mamy plany, by tę współpracę jeszcze bardziej zacieśniać – powiedział na spotkaniu marszałek Mieczysław Struk. – Nie zapominamy o polskich dzieciach również w czasie świątecznym. Cieszy nas bardzo, że uczą się ojczystego języka, pielęgnują nasze tradycje i zwyczaje. Wiem też, że bardzo chętnie przyjeżdżają do naszego województwa ­– dodał Struk.

 

Polskie dzieci w Rosji

To już po raz 8. dzieci z polskimi korzeniami w wieku od 4 do 16 lat dostaną od marszałka symboliczne paczki świąteczne, w których znajdą przede wszystkim polskie słodycze. Młodzież ta jest aktywnie zaangażowana w pielęgnowanie polskiej kultury, działalność polonijnych organizacji oraz naukę języka ojczystego. Prezenty w ich imieniu odebrała Irina Korol, a dzieci otrzymają je podczas tradycyjnej Wigilii w Czerniachowsku, organizowanej 22 grudnia 2017 r. W trakcie spotkania przedstawią specjalnie na tę okazję przygotowane jasełka, będą śpiewać kolędy oraz dzielić się opłatkiem.

– Polonijne dzieci czekają na prezenty świąteczne i bardzo cieszy ich tradycja przekazywania niespodzianek od marszałka województwa pomorskiego – podziękowała za upominki Irina Korol. – Jednak ostatnimi czasy współpracujące z nami organizacje mają problem z dostaniem się do Polski i odwrotnie, polskie instytucje nie zawsze szybko otrzymują wizy. Bardzo pomogłoby nam przywrócenie małego ruchu granicznego, by łatwiej było nam przyjeżdżać do Polski – dodała Korol.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego od wielu wspiera Polonię w obwodzie kaliningradzkim. Miedzy innymi w przygotowaniu Dni Kultury Polskiej czy Forum Polonijnego, podczas których dzieci biorą udział w warsztatach rękodzieła kaszubskiego, zajęciach teatralnych oraz imprezach kulturalnych związanych z polską i kaszubską kulturą czy tradycją.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości