Aktualności

„Żywe” mumie i płonące sarkofagi. Poznaj fascynujące ceremonie pogrzebowe Indonezyjczyków

Indonezyjski teatr śmierci
Indonezyjski teatr śmierci. Fot. Małgorzata Jarmułowicz

W ramach cyklu spotkań o kulturach świata o indonezyjskim teatrze śmierci opowie podróżniczka Małgorzata Jarmułowicz. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 10 listopada 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Dzięki swojej filmowo-fotograficznej prezentacji Małgorzata Jarmułowicz zabierze wszystkich uczestników spotkania w podróż tropem fascynujących ceremonii pogrzebowych Indonezyjczyków. Odwiedzimy najbardziej zdumiewające cmentarze na wyspach Sulawesi i Bali. Przyjrzymy się budowie potężnych megalitycznych grobowców i wróżbom ze zwierząt ofiarnych na Sumbie. Weźmiemy udział w wystawnych pogrzebach, na które zmarli muszą czekać wiele lat, „udając" w tym czasie żywych. Zobaczymy, jak rolę zmarłych odgrywają… lalki, i jak żywi – czasem w szokujący sposób – podtrzymują więź z przodkami.

 

Małgorzata Jarmułowicz – teatrolog i antropolog z Uniwersytetu Gdańskiego. Od lat wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem eksploruje wciąż nowe rejony Indonezji. Oboje są laureatami prestiżowej nagrody Kolosa 2016 w kategorii Podróże, którą otrzymali za „konsekwencję i pasję w dokumentowaniu ginących tradycji społeczności indonezyjskich". Szczególnym przedmiotem zainteresowań gdańskiej podróżniczki są niezwykłe i bardzo zróżnicowane formy kultu zmarłych i ceremoniały pogrzebowe Indonezyjczyków.

 

Odkryj świat / Etnopodróże
„Żywe" mumie, płonące sarkofagi i pogrzeby warte majątek, czyli indonezyjski teatr śmierci

  • 10 listopada 2019 r., niedziela, godz. 13.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp: 1 zł

 

Wydarzenie na Facebooku

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości