Aktualności

Już po raz 20. nagrodzono najlepsze firmy naszego regionu. Jubileuszowa gala finałowa Gryfa Gospodarczego [ZDJĘCIA]

Laureaci Gryfa Gospodarczego 2019
Laureaci Gryfa Gospodarczego 2019. Fot. Marcin Szumny

W tym roku Gryf Gospodarczy obchodzi swój jubileusz. Już po raz 20. nagrodzono liderów biznesu i najlepszych przedsiębiorców działających na Pomorzu. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 września 2019 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

 

W ciągu minionych 20 lat finalistami konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy zostało kilkaset najlepszych pomorskich firm, a ponad sto z nich zdobyło statuetkę Gryfa. Dziś jest to jedno z najważniejszych i najwyżej cenionych wyróżnień w środowisku przedsiębiorców naszego regionu.

 

Rekordowa edycja

Tegoroczna edycja Gryfa Gospodarczego była rekordowa, ponieważ finalistów konkursu wybierano spośród ponad stu kandydatów zgłoszonych z całego województwa. Reprezentowali oni niemal wszystkie branże pomorskiej gospodarki. – Jesteśmy ciekawym regionem, który konkuruje z innymi województwami zarówno centralnymi, jak i zachodnimi. Mamy swoje atuty, takie jak połączenia kolejowe, porty, stocznie i na pewno z nich korzystamy – zaznaczył wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

W ośmiu głównych kategoriach komisja konkursowa nominowała 33 firmy i organizacje. Wyróżnieni zostali Liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, przedsiębiorczości młodzieżowej, Pomorski start-up oraz Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Natomiast wiodące media patronujące konkursowi dodatkowo przyznały Gryfa Medialnego firmie, która cieszy się największą popularnością wśród czytelników, radiosłuchaczy i internautów z Pomorza.

 

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy

Nowe statuetki Gryfa Gospodarczego i pamiątkowe medale zostały zaprojektowane przez Agatę Bujnicką, studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Fot. Marcin Szumny

 

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2019

 • Lider innowacji – mikro- i małe przedsiębiorstwo: Fido Voice sp. z o.o. z Sopotu
 • Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Invicta sp. z o.o. z Gdańska
 • Lider eksportu – mikro- i małe przedsiębiorstwo: PPU Nava sp. z o.o. z Gdańska
 • Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego z Gdańska
 • Lider inwestycji: Klimor sp. z o.o. z Gdyni
 • Lider odpowiedzialności społecznej: MGJ sp. z o.o. z Leśniewa
 • Pomorski start-up: Just Join It sp. z o.o. z Gdańska
 • Lider kształcenia zawodowego – mikro- i małe przedsiębiorstwo: Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa
 • Lider kształcenia zawodowego – średnie i duże przedsiębiorstwo: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA ze Starogardu Gdańskiego
 • Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
 • Gmina przyjazna przedsiębiorcom: miasto Gdańsk
 • Gryf Medialny: Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA z Łubiany

W tym roku przyznano także nagrodę specjalną, którą otrzymała fundacja InfoShare z Gdańska „za wizjonerstwo i konsekwencję w tworzeniu oraz rozwoju ekosystemu współpracy nowych technologii i biznesu".

 

Fido Voice sp. z o.o. z Sopotu jako jedna z pierwszych firm na świecie tworzyła chatboty, wdrażając je w Polsce już w 2001 r. Od ponad 10 lat zbiera doświadczenia w obszarze wykorzystywania sztucznej inteligencji do walki z przemocą w sieci. Zastosowała innowacyjne rozwiązania (tzw. trzecia fala sztucznej inteligencji) leżące u podstaw systemu Samurai, wykrywającego agresję w internecie.

Invicta sp. z.o.o. z Gdańska od blisko 18 lat stawia sobie za priorytet kompleksową ochronę ludzkiego zdrowia, inwestuje w rozwój technologii, realizuje projekty naukowe oraz wdraża innowacyjne procedury w zakresie wspierania płodności i leczenia chorób kobiecych. W przeciągu ostatnich 4 lat wdrożyła ponad 30 nowych produktów i usług.

PPU Nava sp. z o o. z Gdańska to wiodące biuro projektowe statków. Od ponad 25 lat świadczy usługi inżynieryjne na zamówienie dla dużych firm na całym świecie w takich dziedzinach, jak architektura i inżynieria morska, nadzór techniczny i inne usługi inżynieryjne. Według magazynu „Forbes", jest jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce.

Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA z Gdańska działa od 1952 r. i jest liderem wśród europejskich stoczni remontowych oraz znaczącym graczem na światowym rynku stoczniowym. Działa w branży okrętowej remontując, przebudowując i budując obiekty pływające. Od 1989 r. świadczy usługi głównie dla zagranicznych armatorów z całego świata. Prace realizowane przez GSR w znacznym stopniu stymulują rozwój gospodarczy Pomorza, jak i całego kraju.

Klimor sp. z o. o. z Gdyni należy do grupy kapitałowej Klima-Therm. Firma posiada ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie systemów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i chłodniczych. Stale poszerza swoją ofertę o nowoczesne i innowacyjne rozwiązania korzystając ze światowych trendów. Dynamicznie rozwija się, rozbudowując hale produkcyjno-magazynowe, optymalizując i automatyzując proces produkcyjny czy zwiększając zatrudnienie.

MGJ sp. z o.o z Leśniewa to nowoczesny tartak oraz jedno z najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w województwie pomorskim. Angażuje się w działania proekologiczne, dba także o pracowników poprzez liczne szkolenia i warsztaty. Firma działa na rzecz społeczności lokalnej – wspiera finansowo świetlicę opiekuńczo-wychowawczą, szkołę i szpital, sponsoruje drużynę piłkarską, promuje zdrowy styl życia i działania przedsiębiorcze wśród młodzieży.

Just Join It sp. z o.o. z Gdańska to najpopularniejszy, branżowy portal pracy dla polskich programistów w formie mapy rynku pracy. Ogłoszenia zaprezentowane są na nim w innowacyjnej formie, z wykorzystaniem geolokalizacji. Start-up obsługuje ponad 2 tysiące klientów, wspiera w rekrutacji niemal wszystkie polskie software house'y, start-upy czy wielkie korporacje, które posiadają działy IT.

Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa działa na rynku nieprzerwanie od 1997 r. Świadczy usługi mechaniczne oraz blacharsko-lakiernicze dla wszystkich marek motoryzacyjnych. Współpracuje z trzema zespołami szkół na terenie województwa pomorskiego, przygotowując uczniów do wykonywania zawodu oraz egzaminów kwalifikacyjnych. Wyposaża uczniów w wiedzę na temat najnowszej technologii oraz technik motoryzacyjnych nieobjętych programem nauczania.

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA ze Starogardu Gdańskiego są największym polskim producentem leków oraz liderem polskiego rynku farmaceutycznego. Jednym z wielu działań firmy są organizowane zajęcia praktycznej nauki w zakresie kształcenia uczniów w zawodzie technik analityk. Polpharma organizuje specjalistyczne kursy i szkolenia dla uczniów, wizyty studyjne, wycieczki zawodowe oraz staże krajowe i zagraniczne.

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało założone w 1950 r. Ze względu na wysoki poziom nauczania jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół średnich w Trójmieście i przyciąga najzdolniejszych uczniów z całej Polski. Szkoła od 1992 r. posiada w swojej ofercie klasę o profilu ekonomicznym, realizuje przedsięwzięcia, takie jak debaty szkolne, młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa czy klasę akademicką Szkoły Głównej Handlowej.

Miasto Gdańsk współpracuje z przedsiębiorcami od wielu lat. Na najwyższe uznanie zasługuje m.in. inicjatywa powołania pierwszego w Polsce Centrum Pracy Seniorek i Seniorów, powstanie Działu Zatrudnienia Cudzoziemców i Punktu Pomocy Cudzoziemcom czy świadczenie usług w ramach Centrum Rozwoju Talentów. W czerwcu 2019 r. wraz z Województwem Pomorskim, miasto Gdańsk otrzymało nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości.

Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA z Łubiany to jeden z największych producentów porcelany w Europie i jedna z najbardziej rozpoznawalnych pomorskich marek. Firma sprzedaje swoje produkty w 40 krajach na całym świecie. Elegancja i wysoka jakość sprawiają, że produkty firmy goszczą w większości polskich domów i restauracji już od pół wieku, będąc symbolem polskiej porcelany.

Fundacja InfoShare z Gdańska od 13 lat organizuje największą w Europie Środkowo-Wschodniej konferencję o nowych technologiach, promując jednocześnie Pomorze jako znakomite miejsce do pracy i życia. Od kilkunastu prelegentów i 200 uczestników w 2007 r. do ponad 200 prelegentów i 6 tysięcy uczestników w 2019 r. – to najlepsza wizytówka działalności fundacji. To także ponad 200 firm i 500 start-upów zjeżdżających do regionu po kontakty do inwestorów i funduszy z całego świata.

 

Podczas gali finałowej uhonorowano również 10 osób szczególnie zasłużonych oraz zaangażowanych we współtworzenie 20-letniej historii Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy. Pamiątkowe medale województwa pomorskiego otrzymali:

 • Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza,
 • Jan Zarębski – pierwszy marszałek województwa pomorskiego,
 • Maciej Grabski – prezes Olivia Business Centre,
 • Adam Mikołajczyk – dyrektor oddziału korporacyjnego mBanku SA w Gdańsku i w Gdyni,
 • Anna Gast – dyrektor oddziału korporacyjnego mBanku SA ds. MŚP oddział w Gdańsku,
 • Anita Sasim – dyrektor biura regionu północnego w mBank SA, oddział bankowości detalicznej,
 • Ewa Rojek – menedżer ds. marketingu, komunikacji i rozwoju biznesu PWC,
 • Henryk Ćwikliński – prof. Uniwersytetu Gdańskiego i wieloletni przewodniczący komisji konkursowej,
 • Piotr Jarocki – pomorski przedsiębiorca, wieloletni organizator konkursu,
 • Włodzimierz Szordykowski – wieloletni dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i sekretarz Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości.

 

*  *  *

 

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy przyznawana jest od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Partnerem merytorycznym jest korporacja doradcza PwC, która przygotowała rekomendacje dla komisji konkursowej. Głównym sponsorem jest mBank SA, natomiast partnerem strategicznym – Olivia Business Centre. Partnerami medialnymi wydarzenia są: „Dziennik Bałtycki", Radio Gdańsk, portal Trojmiasto.pl oraz „Express Biznesu".

 

Fot. Marcin Szumny

view szablon artykułu