Aktualności

„Pochłaniacz” wygrywa, ale „Kamerdyner” depcze mu po piętach. Ranking pomorskiej beletrystyki w WiMBP w Gdańsku

Mirosław Piepka podpisuje książkę
Mirosław Piepka podpisuje książkę "Kamerdyner". Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (WiMBP) w Gdańsku siódmy rok z rzędu opublikowała ranking najpoczytniejszych tytułów o tematyce pomorskiej. W 2019 roku gdańszczanie najchętniej wypożyczali „Pochłaniacza" Katarzyny Bondy. Na drugim miejscu znalazł się „Kamerdyner" Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego.

 

Ranking składa się z 30 pozycji najczęściej wypożyczanych książek w 2019 roku we wszystkich filiach WiMBP z działu literatury pięknej, których akcjach dzieje się w Pomorskiem.

 

Katarzyna Bonda niepokonana

Rozgrywający się w Trójmieście „Pochłaniacz" Katarzyny Bondy to pierwszy z czterech tomów trzymających w napięciu powieści kryminalnych. Ten bestsellerowy tytuł trzeci rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w corocznym rankingu WiMBP w Gdańsku. W 2019 roku gdańszczanie wypożyczyli „Pochłaniacz" aż 457 razy.  

Na drugim miejscu w rankingu pojawił się wydany w 2018 roku „Kamerdyner" (447 wypożyczeń). Został napisany na podstawie scenariusza filmu, dlatego ma aż czterech autorów: Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepkę i Michała Pruskiego. Akcja „Kamerdynera" rozgrywa się na Północnych Kaszubach w okresie od I do końca II wojny światowej i przedstawia tragiczne losy zamieszkującej te ziemie ludności różnej narodowości.

 

Dziesięć książek tej samej autorki

Natomiast Witkiewicz to najczęściej pojawiające się w rankingu nazwisko. Pochodząca z Gdańska Magdalena Witkiewicz jest autorką lub współautorką aż 10 spośród 30 najchętniej wypożyczanych powieści beletrystycznych w WiMBP w 2019 r. Jej książkę „Cześć, co słychać" gdańszczanie w ubiegłym roku wypożyczyli aż 412 razy.

Pracownicy biblioteki zaznaczyli, że wpływ na ilość wypożyczeni mają przede wszystkim data premiery oraz dostępność książek w poszczególnych filiach. Największą popularnością cieszą się nowości. Wydawnicze nowości o tematyce pomorskiej dostępne w gdańskiej bibliotece można śledzić za pomocą elektronicznego wydania kwartalnika „Nowości Regionalne".

Ranking pomorskiej beletrystyki 2019

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości