Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0c531c64-99c7-4339-ad82-df3e56768fd3.jpg „Niebo polskie” jeździ po Gdańsku. Wyjątkowe malowidło doczekało się promocyjnego tramwaju

„Niebo polskie” jeździ po Gdańsku. Wyjątkowe malowidło doczekało się promocyjnego tramwaju

Tramwaj promujący „Niebo polskie"

Mija rok, odkąd zakończyła się rekonstrukcja malowidła „Niebo polskie". O tym wydarzeniu przypomina specjalny tramwaj kursujący po Gdańsku. Pojazd promuje także akcję bezpłatnego zwiedzania auli dawnego Gimnazjum Polskiego, w której znajduje się to wyjątkowe dzieło.

 

Tramwaj ozdobiony motywami związanymi z „Niebem polskim” pojawił się na gdańskich torach w ubiegły piątek, 19 kwietnia 2019 r. Pojazd ten ma nie tylko promować to wyjątkowe malowidło, ale także informować mieszkańców i turystów o możliwości zobaczenia wnętrza, w którym się ono znajduje.

 

Poznaj sekrety „Nieba polskiego”

Budynek dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku stanowi obecnie obiekt należący do Samorządu Województwa Pomorskiego, natomiast aula z „Niebem polskim” jest dostępna dla zwiedzających. Aby jednak w pełni poznać i zrozumieć symbolikę tego dzieła, warto oglądać je podczas zwiedzania z przewodnikiem. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia 2019 r. w rocznicę zakończenia prac nad rekonstrukcją fresku.

– Od roku możemy podziwiać „Niebo polskie” w pełnej krasie, namalowane z niezwykłą starannością i dbałością o wszystkie detale. Warto dokładnie przypatrzeć się każdemu, nawet najmniejszemu elementowi tego fresku. Symbole, które na nim umieszczono, znajdują bowiem swoje odniesienia w historii, nauce i kulturze Polski. Dlatego serdecznie zapraszam do uczestnictwa w akcji bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, który opowie o sekretach tego wspaniałego dzieła – zachęca marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

„Niebo polskie” – zwiedzanie z przewodnikiem
z okazji rocznicy odtworzenia malowidła

  • 28 kwietnia 2019 r., niedziela
  • początek zwiedzania: godz. 11.00, 12.30, 14.00
  • budynek dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku
  • ul. Augustyńskiego 1
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Podczas wydarzenia wśród uczestników rozlosowane zostaną drobne upominki.

 

Wydarzenie na Facebooku

Plakat Niebo polskie - rocznica

 

„Niebo polskie” to patriotyczne malowidło, które od 1938 r. zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Dzieło namalowali dwaj polscy artyści: Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla.

Zadanie, jakie przed nimi stanęło, było niezwykle trudne. Zachowało się niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne „Niebo polskie”. Artyści szukali więc fotografii i opisów malowidła w Internecie, bibliotekach, archiwach. Osobnym wyzwaniem było też precyzyjne odtworzenie kolorystki. W sumie prace nad rekonstrukcją trwały dziewięć miesięcy i zakończyły się pod koniec kwietnia 2018 r.

Uroczystość oficjalnego odsłonięcia zrekonstruowanego dzieła zorganizowana została 8 maja 2018 r. Wydarzenie to stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Prace, związane z ozdabianiem tramwaju motywami związanymi z „Niebem polskim”, prowadzone były w zajezdni Gdańskich Autobusów i Tramwajów w Nowym Porcie. Fot. Marcin Szumny oraz Leszek Sirocki

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.