Aktualności

Karmienie piersią od a do z – promocja poradnika laktacyjnego w szpitalu w Wejherowie

Zuzanna Kołacz-Kordzińska. Fot. Szpitale Pomorskie
Zuzanna Kołacz-Kordzińska. Fot. Szpitale Pomorskie

Dlaczego warto karmić piersią? Czy są jakieś pokarmy zakazane dla mam karmiących? To tylko niektóre z pytań, na jakie musieli odpowiedzieć uczestnicy spotkania promującego poradnik laktacyjny w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

 

W wydarzeniu 4 października 2018 r. uczestniczyły autorka poradnika o karmieniu piersią Zuzanna Kołacz-Kordzińska oraz jego współpomysłodawczyni Małgorzata Klawiter-Piwowarska.

 

Wiele cennych wskazówek

W spotkaniu udział wzięły mamy karmiące piersią, położne, pielęgniarki oraz lekarze opiekujący się noworodkami i matkami. Ewa Michalik, ordynator Oddziału neonatologii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, mówiła o tym, czy na pewno karmienie piersią jest proste i jak sobie z tym prawidłowo radzić. Natomiast położna Oddziału położnictwa i neonatologii Sandra Wincz-Formela o prawdziwych i fałszywych tezach związanych z przygotowaniem do karmienia piersią w czasie ciąży. Alternatywne sposoby żywienia maluszków poruszył Adam Hermann, ordynator Oddziału pediatrii, a pediatra Patrycja Kostecka mówiła o wpływie karmienia na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Niezwykle istotną kwestię poruszyła Ewa Borowska, położna Oddziału neonatologii i intensywnej terapii noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Chodziło o funkcjonowanie Banku Mleka, z którego mogą korzystać mamy najmłodszych, które same ze względu np. na stan zdrowia (choroba nowotworowa) nie mogą karmić.
 

Uczestniczki promocji poradnika laktacyjnego w szpitalu w Wejherowie. Fot. Szpitale Pomorskie
Uczestniczki podczas promocji poradnika laktacyjnego w szpitalu w Wejherowie. Fot. Szpitale Pomorskie

 

Poradnik skarbnicą wiedzy

– Napisany jest przystępnym i zrozumiałym językiem, bez skomplikowanej medycznej terminologii, a dodatkowo bogato ilustrowany. Skierowany jest dla rodziców i przyszłych rodziców. Podzielony jest na kilka rozdziałów. Zawiera wiele istotnych kwestii. Niektóre z nich są oczywiste, a inne burzą powtarzane od lat mity i stereotypy. Czasem niektóre z mam boją się lub wstydzą zadać, ich zdaniem, niemądre lub krępujące pytania na niewygodne tematy. Takich nie ma. Zawsze warto pytać. Nie wolno się bać. Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości książka nie zastąpi rozmowy z doświadczonymi mamami, lekarzami, położnymi czy doradcami laktacyjnym – tłumaczy autorka poradnika Zuzanna Kołacz-Kordzińska.

Publikacja została wydana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w nakładzie 6 tys. egzemplarzy. Jej autorką jest mama dwóch córek Zuzanna Kołacz-Kordzińska, pedagog i doula, a także promotorka karmienia piersią. Współpomysłodawczynią była też Małgorzata Klawiter-Piwowarska, fanka karmienia piersią. Wydanie było konsultowane z lekarzami, specjalistami z zakresu pediatrii, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz położną.

 

Małgorzata Klawiter-Piwowarska z dzieckiem. Fot. Szpitale Pomorskie
Małgorzata Klawiter-Piwowarska z dzieckiem. Fot. Szpitale Pomorski

 

Poradnik, poza Wejherowem, jest dostępny w tzw. szpitalach marszałkowskich, w których już odbyła się promocja broszury. Chodzi o Szpital im. Mikołaja Kopernika  w Gdańsku i Szpital im. św. Wojciecha w Gdańsku oraz Szpital Morski im. PCK w Gdyni.

Kolejne spotkanie odbędzie się w środę, 9 października 2018 r. w kościerskim szpitalu.

Zobacz: Prawie wszystko o karmieniu piersią

 

view szablon artykułu

Aktualności