Werdykt jury 47. FPFF ogłoszono 17 września 2022 r. podczas uroczystej gali zorganizowanej w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Podczas tego wydarzenia za całokształt swojej twórczości Platynowe Lwy odebrał znany reżyser i scenarzysta Filip Bajon.

Zwycięzcy w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym rywalizowało 20 filmów. Najlepszym, zdaniem jury, okazał się film „The Silent Twins”. To prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego. Jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki, jednak z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek – niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia.

Główną nagrodę, czyli Złote Lwy, wręczono reżyserce Agnieszce Smoczyńskiej oraz producentkom Klaudii Roztworowskiej i Ewie Puszczyńskiej.

– Pamiętam jak Filip Bajon, który przyjmował mnie na reżyserię do szkoły filmowej w Katowicach, powiedział na pierwszym roku, że najważniejsze jest to, żeby reżyserka bądź reżyser umieli opowiedzieć historię, która posiada jakąś tajemnicę. Historia „The Silent Twins” była właśnie takim scenariuszem. Nie mogłam uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę. Była ona dla mnie tak bolesna i przejmująca, a zarazem bardzo uniwersalna, bo opowiadała o miłości i wolności, ale także o wykluczeniu czarnoskórych dziewczyn w Walii w latach 70. Bohaterki „The Silent Twins”, niesamowite dziewczyny June i Jennifer Gibbons, były imigrantkami. W naszym kraju też moglibyśmy opowiedzieć taką historię. Bo niestety i dziś dzielimy imigrantów na lepszych i gorszych, ze względu na pochodzenie i kolor skóry – mówiła Agnieszka Smoczyńska.

Letitia Wright i Tamara Lawrance w filmie „The Silent Twins”. Mat. prasowy FPFF

Srebrne Lwy za film „Filip” otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca. Z kolei nagrodę Złoty Pazur w kategorii Inne Spojrzenie jury przyznało reżyserowi Xaweremu Żuławskiemu oraz producentom Annie Waśniewskiej-Gill i Krzysztofowi Terejowi za film „Apokawixa”.

Nagrody indywidualne:
Jacek Bławut za reżyserię filmu „Orzeł. Ostatni patrol”,
Beata Dzianowicz za debiut reżyserski filmem „Strzępy”,
Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak za scenariusz filmu „Śubuk”,
Dorota Pomykała za główną rolę kobiecą w filmie „Kobieta na dachu”,
Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie „Johnny”,
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Iluzja”,
Grzegorz Przybył za drugoplanową rolę męską w filmie „Strzępy”,
Marta Stalmierska za debiut aktorski w filmach „Johnny” i „Apokawixa”,
Michał Sobociński za zdjęcia do filmu „Filip”,
Zuzanna Wieczorek i Marcin Macuk za muzykę do filmu „The Silent Twins”,
Radosław Ochnio i Michał Fojcik za dźwięk w filmie „Orzeł. Ostatni patrol”,
Bartłomiej Piasek i Piotr Wójcik za montaż filmu „Orzeł. Ostatni patrol”,
Jagna Dobesz za scenografię do filmu „The Silent Twins”,
Magdalena Rutkiewicz-Luterek za kostiumy do filmu „Wesele”,
Dariusz Krysiak za charakteryzację w filmach „Filip” i „Orzeł. Ostatni patrol”.

Pozostałe nagrody regulaminowe

Podczas gali zakończenia 47. FPFF wręczono również Nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, którą jury przyznało filmowi „Victoria” w reżyserii Karoliny Porcari. W Konkursie Filmów Mikrobudżetowych nagrodę otrzymał film „Słoń” w reżyserii Kamila Krawczyckiego, a nagrodę specjalną – „Obudź się” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego. Natomiast Nagrodę Publiczności zdobył film „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka.