W Muzeum Nauki Gdańskiej, znajdującym się w wieży i na poddaszu kościoła św. Katarzyny, można zobaczyć około 30 przedmiotów dawnego gdańskiego kowalstwa artystycznego. To niezwykle cenne okazy, a ich prezentacja stanowi pierwszy etap przygotowania nowej wystawy stałej w oddziale Muzeum Gdańska.
Na wystawie obejrzeć można m.in. średniowieczne zamki do drzwi, bogato zdobione kołatki z XVII w. czy zawiasy o różnych formach. Jednym z najstarszych eksponatów jest ażurowa krata z XV w., na której widoczne są resztki dawnego złocenia i srebrzenia.
Skarby dawnego kowalstwa
Gdańskie kowalstwo artystyczne od średniowiecza cechował wysoki poziom techniczny oraz artystyczny
– Ze względu na rozkwit budownictwa od XV-XVII w. zapotrzebowanie na wyroby kowalsko-ślusarskie takie jak zamki, zasuwy, zawiasy, kołatki, uchwyty czy gwoździe było duże. Stosowano różne techniki kucia oraz dekoracji wyrobów. Do podstawowych należało wycinanie, trybowanie, rytowanie, puncowanie, piłowanie oraz gięcie. Powierzchnia żelaza często była zabezpieczona poprzez cynowanie, złocenie, srebrzenie, krycie minią lub malowanie – informuje dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska.
Zaprezentowane na wystawie przedmioty to niezwykle cenne okazy. Od wielu lat znajdowały się one w magazynie Muzeum Gdańska. Część z nich pochodzi z depozytu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kolejna ze zbiorów dawnego Staatliches Landesmuseum für Danziger Geschichte (Muzeum Krajowe Historii Gdańska).
– Ciekawe są również te, które zostały znalezione w 1945 r. w ruinach miasta. Niektóre z nich można przypisać do konkretnych zabytków: Ratusza Głównego Miasta, kościołów: św. Jana, św. Katarzyny czy Najświętszej Marii Panny – dodaje dr Katarzyna Darecka.
.
Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży oraz ponad sklepieniami kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście w Gdańsku. Wejście znajduje się na prawo od wejścia do kościoła. W 2022 r. muzeum będzie otwarte przez 7 dni w tygodniu do 2 października.
Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i ceny biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.