Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. W sobotę i niedzielę, 15-16 lipca 2023 r., w Kaszubskim Parku Etnograficznym odbędzie się tradycyjny kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. O muzyczną oprawę zadbają kapele ludowe i zespoły folklorystyczne. Chętni nauczą się m.in. jak malować na szkle, pleść z korzeni sosny czy haftować.
W tym roku program imprezy obejmie także bezpłatne badania i konsultacje w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia.
To już wieloletnia tradycja
Już po raz 48. w trzecią sobotę i niedzielę lipca w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich zorganizowany zostanie jarmark. Wydarzenie to co roku przyciąga kilkanaście tysięcy gości, wśród których są zarówno mieszkańcy Pomorza, jak i turyści przyjeżdżający na Kaszuby na wakacje. W atmosferze tego święta wyjątkowo smakować też będą specjały regionalnych kuchni, a rodzinne gry i zabawy ludowe czy konkursy z nagrodami gwarantują dobrą zabawę.
Na folkową i ukraińską nutę
W ramach imprezy odbywają się występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków, pokazy dawnych zawodów, rzemiosł i tradycyjnych zajęć wiejskich, a w klimacie stylowych wnętrz rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach. W tym roku zagrają i zaśpiewają: Kiev Office, Kapela Begebenheit, Niwa Modrego Lnu, Zgrywańce Zgrôwańcë / Zgriwańce / Kapela kaszubska z Kościerzyny, Białogłosy, Kapela od 100dni, Volodymyr Ivanets. Ponadto wystąpią: zespoły folklorystyczne i grupy teatralne jak: ZTL Perła Warmii, Zespół Kaszubki z Chwaszczyna, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” Folk Song and Dance Ensemble, Zespół Tańca Ludowego Kaszuby z Wiela i Karsina, Domaszowianie, Zespół Ludowy Dobrowianki, Teater Zymk oraz Kamyk Studio. Ponadto, o dobry humor uczestników zadba Kabaret Pùrtcë, a w XVII-wiecznym kościele zabrzmi muzyka dawna w wykonaniu duetu Kameralna Harmonia.
Twórcy ludowi i warsztaty zajęć dawnych
Na jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści, aby pokazać warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Jak zawsze skorzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji i prezentacji swoich dzieł. Wśród zajęć i warsztatów dawnych rzemiosł, zawodów i zajęć wiejskich będą m.in.: bursztyniarstwo, lokomobila parowa, bartnictwo, hafciarstwo, wyrób tabaki, garncarstwo, plecionki z korzenia sosny, tkactwo, gręplowanie i przędzenie wełny, malarstwo na szkle, papierowe kwiaty, pszczelarstwo, a także dawne zabawy i zabawki.