Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/20180722_101051-scaled.jpg Weekend dla zdrowia na Pomorzu. Sprawdź, gdzie i z jakich badań skorzystasz?

Weekend dla zdrowia na Pomorzu. Sprawdź, gdzie i z jakich badań skorzystasz?

Pomorskie dla Zdrowia 2018. Fot. archiwum UMWP
12.07.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.07.2023

W ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku m.in. zbadają znamiona, wykonają EKG, a także masaż karku i dłoni. Natomiast eksperci ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie podczas jarmarku we Wdzydzach Kiszewskich m.in. zbadają objętość i pojemność płuc oraz pokażą, ile bakterii jest na przedmiotach codziennego użytku. Co jeszcze będzie się działo?

Na Pomorskie dla Zdrowia, organizowane w ramach 25-lecia samorządu województwa pomorskiego, zapraszają marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku i Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Coś dla ciała i ducha w Słupsku

Specjaliści ze słupskiego szpitala w sobotę, 15 lipca będą czekać na pacjentów w okolicach Zamku Książąt Pomorskich w godz. 10.00-15.00. W ciągu pięciu godzin będzie można m.in. mieć wykonane EKG i skorzystać z konsultacji kardiologicznych, a także zbadać występujące na skórze znamiona czy łuszczycę. Ponadto, porad udzielą bariatrzy i fizjoterapeuci. Będzie działać poradnia laktacyjna i szkoła rodzenia. Panie nauczą się, jak prawidłowo badać piersi. Chętni skorzystają z masażu dłoni i karku, a także oznaczenia poziomu glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego. Zostaną też udzielone informacje dotyczące pomocy psychologicznej dla dzieci i dorosłych. Na placu postawione będą ambulans i radiowóz. Będzie można założyć alko- i narkogogle i sprawdzić, jak zachowuje się człowiek po spożyciu tych substancji. Poza poradami zdrowotnymi będzie promocja książki „Spotkaliśmy się w Słupsku – opowieści osadników” oraz projektu „Tożsamość w zagrożeniu”. Będzie można obejrzeć wystawę z okazji 25-lecia pomorskiego samorządu. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach m.in.: pisania poematów dada, haiku i poezji wirtualnej, a także tworzenia kolaży fotograficznych. Dodatkowo będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieciom będą malowane twarze. Maluchy będą uczestniczyć w olimpiadzie sportowej, mini disco czy dostać wykonanego z balona zwierzaka.

Medyczny weekend we Wdzydzach Kiszewskich

W ramach Jarmarku Wdzydzkiego w sobotę i niedzielę będzie można skorzystać z bezpłatnych porad i badań. A konkretnie? Konsultacji w zakresie chorób piersi udzielą onkolodzy. Panie dowiedzą się też, jak prawidłowo badać piersi. Ponadto, chętni będą mogli m. in. mieć wykonane EKG i skorzystać z porad kardiologicznych, a fizjoterapeuci doradzą, co robić, a czego unikać, w przypadku przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Dietetycy określą BMI i powiedzą o dietach. Będzie można mieć zmierzone ciśnienie, oznaczony poziom glukozy we krwi i określoną objętość i pojemność płuc (spirometria), a także wykonany masaż barku. Ciekawe może okazać się stoisko laboratoryjne. W nim będzie można sprawdzić, ile bakterii znajduje się na dotykanych codziennie powierzchniach np. telefony komórkowe czy klamki. W sobotę, 15 lipca punkty medyczne będą czynne w godz. 10.00-15.00, a w niedzielę, 16 lipca w godz. 10.00-18.00.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.