W 2019 r. Muzeum Gdańska przejęło zabytkowy fortepian wyprodukowany przez XIX-wiecznego budowniczego i dostawcę instrumentów muzycznych Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Fortepian ten powstał około 1830 r. i został wykonany z wielu gatunków drewna, dodatkowo zdobionych okładziną z kości słoniowej.

Jego renowacja trwała wiele miesięcy, a pierwsza prezentacja odbyła się 23 września 2020 r. Podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska zagrał na nim pianista jazzowy Sławomir Jaskułke. Drugi, nadchodzący koncert wykona pianista oraz pedagog, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr Maciej Gański.

Muzyczna podróż do dawnego Gdańska

W gdańskim Dworze Artusa zagrane zostaną kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina.

– Długo zastanawiając się nad wyborem repertuaru, finalnie postanowiłem zestawić utwory, które zabrzmią dobrze na fortepianie z epoki romantyzmu. Będą to dzieła napisane w czasie zbliżonym do daty budowy instrumentu, których zaprezentowanie pozwoli słuchaczom przenieść się w wyobraźni do dawnego Gdańska z pierwszej połowy XIX w. – mówi Maciej Gański.

Zapowiedź kolejnych koncertów

Recital Macieja Gańskiego to zapowiedź przyszłorocznego cyklu koncertów na najstarszym gdańskim fortepianie.

– Gromadząc świadectwa przeszłości myślimy nie tylko o ich prezentacji w naszym muzeum, ale chcemy by sprawiały radość mieszkańcom Gdańska i umożliwiły osobisty kontakt z historią. Instrument ten „ożywiliśmy” z intencją, by jego gra cieszyła miłośników muzyki fortepianowej oraz pokazywała kunszt i fach dawnych gdańszczan – podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Koncerty, wykonywane przez pianistów z Gdańska, Polski i Europy, będą odbywać się co miesiąc w Dworze Artusa w formule otwartych spotkań bądź transmisji online.

 

Fantazja o dawnym Gdańsku. Koncert na najstarszym gdańskim fortepianie

  • 24 października 2020 r., sobota, godz. 16.00
  • wykonanie: Maciej Gański
  • prowadzenie: Justyna Ślubowska

Repertuar koncertu:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja d-moll KV 397
  • Jacob Arcadelt / Ferenc Liszt – Ave Maria
  • Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1
  • Fryderyk Chopin – Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, nr 3 As-dur, nr 4 b-moll
  • Fryderyk Chopin – Walc F-dur op. 34 nr 3
  • Fryderyk Chopin / Ferenc Liszt – Wiosna
  • Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53

Transmisję online koncertu z Dworu Artusa będzie można zobaczyć na stronie internetowej: www.gdansk.pl oraz na facebookowym profilu Muzeum Gdańska.

Baner koncertu fortepianowego