Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Urząd
Dziś wybieramy prezydenta Polski. Co powinniśmy wiedzieć, zanim pójdziemy do lokalu wyborczego?

Dziś wybieramy prezydenta Polski. Co powinniśmy wiedzieć, zanim pójdziemy do lokalu wyborczego?

Urna wyborcza. Fot. Aleksander Olszak

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę, 28 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 7.00 do 21.00. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w lokalach w związku z wciąż panującą epidemią koronawirusa.

 

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowały szereg obostrzeń, do których muszą dostosować się zarówno komisje, jak i wyborcy.

 

Środki ostrożności w lokalach

Wszyscy, którzy wybrali osobiste głosowanie w lokalach wyborczych, muszą pamiętać o standardowych środkach ostrożności. Chodzi o zachowanie dwumetrowej odległości od innych wyborców, a także o obowiązku zakrycia ust i nosa. Wyjątkiem w tym przypadku jest osoba, która nie może zakryć ust z powodu stanu zdrowia (np. osoba chorująca na astmę).

Ponadto przy wejściu do każdego lokalu musi znajdować się płyn do dezynfekcji rąk. Nie ma obowiązku odkażania rąk w lokalu, jednak warto to zrobić dla bezpieczeństwa swojego i innych. Jeśli nie chcemy lub z jakiegoś powodu nie możemy używać płynu antyseptycznego, warto zabrać ze sobą rękawiczki jednorazowe, by włożyć je od razu po przekroczeniu progu lokalu i zdjęć po jego opuszczeniu.

W lokalach może przebywać tylko jednak osoba na 4 m kw. Zasada ta dotyczy jedynie wyborców. Komisja natomiast musi siedzieć w odległości 1,5 m od siebie, dbać o to, by pomieszczenie było wietrzone, a dla wyborców nie zabrakło płyn dezynfekującego. Członkowie komisji będą wyposażeni w jednorazowe rękawiczki ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice.

 

Obwody i komisje wyborcze w Pomorskiem

W województwie pomorskim jest aż 1 397 obwodów wyborczych. W Gdańsku mamy ich 199, w Gdyni 118, a w Słupsku 47. W niektórych przypadkach w jednym lokalu głosować będą mieszkańcy z dwóch (lub więcej) obwodów wyborczych. Zobacz, gdzie mieści się twój lokal wyborczy [KLIK]

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.