Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/WOSP-2.jpg Inkubatory dar od fundacji WOŚP

WOŚP zagra już 30. raz. W tym roku zbiera środki na sprzęt dla okulistyki dziecięcej

Inkubatory od WOŚP, z którego korzystają wcześniaki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korcza w Słupsku. Fot. materiał prasowy szpitala w Słupsku
26.01.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
26.01.2022

Podczas tegorocznego jubileuszowego finału WOŚP w najbliższą niedzielę, 30 stycznia w Polsce pracować będzie około 120 tys. wolontariuszy w ponad1600 sztabach w kraju i na świecie. W Gdańsku pieniądze zbierać będzie kilkuset wolontariuszy w 10 sztabach. Z uwagi na pandemię licytacje odbywają się też w Internecie, a wśród nich jest rejs z marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Wieczorem odbędzie się tradycyjne Światełko do nieba.

Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego wolontariusze WOŚP, na podstawie posiadanego identyfikatora, 30 stycznia będą mogli podróżować bezpłatnie pociągami SKM oraz Polregio kursującymi na terenie województwa.

Na co pójdą pieniądze?

Tym razem pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata. Dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia. A niezbędny do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje. Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce na oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Co roku na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów są: jaskra, zaćma, rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych. Dla przykładu w 2019 r. przeprowadzono ich prawie 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc. stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają też na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży spowodowaną m.in. nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Z zebranych środków mają być kupione:

  • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka (najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci),
  • oftalmoskopy do badania dna oka,
  • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka,
  • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki),
  • synoptofory do pomiaru kąta zeza,
  • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń,
  • tomografia dna oka,
  • mikroskopy,
  • stoły operacyjne.

Ile do tej pory zebrała WOŚP?

W ciągu 29. finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł.  Za te środki kupiono ponad 67,3 tys. urządzeń. Z aparatury medycznej i niemedycznego wyposażenia przekazanego przez WOŚP od 1994 r. korzystają też tzw. szpitale marszałkowskie. W 2021 r. otrzymały aparaturę medyczną i wyposażenie o wartości ponad 3,3 mln zł. Najwięcej zyskała spółka Copernicus. Dla przykładu Szpital św. Wojciecha otrzymał m.in.: aparat do pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO, aparaty do terapii oddechowej wysokim przepływem i zestaw do trudnej intubacji, a Szpital im. M. Kopernika dostał m.in.: aparat USG, aparaty do terapii oddechowej wysokim przepływem i kardiomonitory o wartości ponad 1,5 mln zł.

– Szpitale Pomorskie otrzymały sprzęt za ponad 1,1 mln zł – informuje rzeczniczka spółki Małgorzata Pisarewicz. – Szpital im. PCK dostał aparat USG, Szpital św. Wincentego a Paulo wzbogacił się o aparat USG, aparat do znieczulania dzieci i wiertarkę ortopedyczną, a Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie otrzymał aparat do elektrochirurgii, aparat do elektromanomatrii układu moczowego i zestaw do wideochirurgii – wylicza Małgorzata Pisarewicz.

Szpital Specjalistyczny w Prabutach za 74 tys. zł dostał dwa respiratory. Natomiast Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku za ponad 500 tys. zł dostał m.in.: kardiomonitory kompaktowo-modułowe, zestaw instrumentarium do laparoskopii i platformę elektrochirurgiczną.

Pomoc płynie z całego świata

Zbiórka funduszy na rzecz WOŚP odbywa się też poza granicami kraju w prawie 90 zarejestrowanych sztabach. Poza Polską pieniądze można będzie wrzucić do puszek m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Tanzanii.

Zbiórki też w Internecie

Aby wspomóc WOŚP nie trzeba wychodzić z domu, gdyż z uwagi na trwającą pandemię większość zbiórek odbywa się w Internecie. Wystarczy wejść na jeden z popularnych portali aukcyjnych i można wylicytować m.in. rejs po Zatoce Gdańskiej z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem. Ta niezwykła propozycja podroży będzie okazją nie tylko do podziwiania pomorskiego pejzażu, ale też do rozmowy o Pomorzu. Morze i żeglarstwo są wielką pasją marszałka Struka od wielu lat, dlatego już teraz weź udział w licytacji  na allegro.
Pieniądze na rzecz WOŚP można też wpłacić m.in. za pośrednictwem strony wosp.pl, Facebooka WOŚP, wrzucić do eSkarbonki, wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565. Każdy może też wziąć udział w licytacjach.

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.