Urząd
Wnioski do Polskiego Ładu wysłane. Jakie projekty zgłosił samorząd województwa?

Wnioski do Polskiego Ładu wysłane. Jakie projekty zgłosił samorząd województwa?

Fot. Aleksander Olszak
27.07.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.07.2021

Do realizacji w ramach Polskiego Ładu wybrane zostały trzy projekty. Obejmą one rozbudowę dróg wojewódzkich oraz adaptację spichlerza w Słupsku na cele kulturalne. Łączna wartość projektów to ponad 80 mln zł. Wszystkie projekty przesłane do Banku Gospodarstwa Krajowego przez samorząd województwa, są efektem zgłaszanych przez lokalne społeczności postulatów i są uzupełnieniem realizowanych na Pomorzu inwestycji rządowych.

Wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego zostały wysłane 27 lipca 2021 r.

Remont DW 501

Największy projekt związany jest z modernizacją drogi wojewódzkiej nr 501, która łączy Stegnę z Krynicą Morską.

–  Droga ta jest w bardzo złym stanie. Niszczy ją ciężki sprzęt z inwestycji budowy przekopu. Lokalne samorządy z Mierzei Wiślanej wielokrotnie zgłaszały nam potrzebę naprawy tej trasy. Dlatego wybraliśmy właśnie ten projekt – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Zmodernizowanych zostanie ponad 17 km drogi. Zwiększona zostanie nośność jezdni, powstaną chodniki i zamontowane zostanie oświetlenie newralgicznych skrzyżowań i przejść dla pieszych. Wybudowane zostaną także zatoki autobusowe. Projekt ma kosztować ponad 63,3 mln zł.

Dojazd do Trasy Kaszubskiej

Drugi z proponowanych przez samorząd województwa pomorskiego projektów to budowa drogi wojewódzkiej nr 218 na terenie powiatu wejherowskiego.

– Dzięki temu ułatwiony zostanie dojazd do Trasy Kaszubskiej – zaznacza Bonna. W ramach prac planowana jest również przebudowa ronda w Koleczkowie. – Pozwoli to w przyszłości na zmianę przebiegu drogi powiatowej i zapewni sprawny dojazd do drogi S6 mieszkańcom północnych dzielnic Gdyni – dodaje.

Całkowita wartość zgłoszonego projektu to 4,75 mln zł.

Inwestycja w Słupsku

Do Polskiego Ładu zgłoszony został również projekt związany z infrastrukturą kulturalną i turystyczną. To projekt adaptacji zabytkowego spichlerza w Słupsku. Chodzi o znajdujący się obok wyremontowanego Spichlerza Białego, Spichlerz Czerwony.

– Jego rewitalizacja pozwoli umieścić tam bibliotekę, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie i magazyny Muzeum Pomorza Środkowego – wylicza Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Planowana jest również instalacja paneli fotowoltaicznych, co pozwoli obniżyć koszty energii.

– Całość, czyli spichlerze i rewitalizowane właśnie bulwary, stanowić będą zupełnie nową przestrzeń publiczną w śródmieściu Słupska – dodaje.

Słupski projekt ma wartość ponad 15,2 mln zł.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.