Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/11/movember.jpg Kampania Movember. Fot. mat. prasowe kampanii

Wąsaci wygrywają. Jakie badania każdy pan powinien wykonać?

Fot. mat. prasowe Kampanii Movember
23.11.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
23.11.2021

Pomimo że trwa pandemia, to nie powinno się rezygnować z badań profilaktycznych czy lekceważyć sygnałów, które wysyła nam organizm. Movember to akcja, która zwraca uwagę na problemy zdrowotne mężczyzn, zwłaszcza raka jądra i prostaty. Akcja przypomina o tym, jak ważne są regularne badania profilaktyczne, ale też samobadanie jąder. Chodzi o zachęcenie panów do dbania o zdrowie.

Listopad od kilku już lat jest kojarzony z akcją Movember.

Odważni Wygrywają

Udział w akcji polega na symbolicznym zapuszczeniu wąsów. Zarost może być naturalny lub doklejony. To znak solidarności z chorującymi, ale też propagowanie regularnego samobadania jąder (młodzi mężczyźni) oraz badań prostaty (starsi panowie). Ten prosty gest ma wzbudzić ciekawość otoczenia, zapoczątkować dyskusję dotyczącą profilaktyki oraz zmienić podejście mężczyzn do zdrowia i przełamać wstyd związany z badaniami. Oba nowotwory, gdy są odpowiednio wcześnie wykryte, dają niemal w 95 proc. wyleczenie. Panowie powinni też znać historię nowotworów w swoich rodzinach i prowadzić zdrowszy tryb życia.

– Zachęcam wszystkich panów do regularnych badań profilaktycznych, które nie wymagają specjalnego przygotowania i wysiłku. To bardzo ważne, aby dbać o zdrowie, bo każda wcześnie wykryta zmiana zwiększa szanse na wyleczenie i powrót do aktywności, a także wydłuża życie  – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Kampania jest organizowana w wielu miejscach na świecie w listopadzie. Od 2004 r. Fundacja Movember organizuje eventy w Australii i Nowej Zelandii. W 2007 r. akcja odbyła się także w Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. W akcji Movember uczestniczą też znani ludzie, głównie sportowcy.

Na co choruje statystyczny mężczyzna?

Panowie najczęściej zapadają m.in.: na choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzycę. Choroby te są też najczęstszymi przyczynami zgonów u mężczyzn. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie pomorskim w 2020 r. zmarło 13 767 mężczyzn. Najczęściej z powodu: chorób układu krążenia, nowotworów oraz COVID-19. Natomiast jeśli chodzi o zgony z powodu nowotworów, to najczęściej był to rak: tchawicy, oskrzeli i płuc, jelita grubego i odbytnicy oraz gruczołu krokowego (dane Ministerstwa Zdrowia za 2019 r.). Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w latach 2008-2018, nowotworami złośliwymi, które stwierdzano najczęściej u mężczyzn z Pomorza były rak: gruczołu krokowego, oskrzeli i płuca i skóry.

Zadbaj o męskie sprawy

Nowotwór jądra to choroba młodych mężczyzn. Największa zachorowalność przypada między 20. a 40. r. ż.  Nowotwór jądra w 2018 r. wykryto u 1,6 proc. Pomorzan. Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Aby zapobiegać temu rakowi, każdy mężczyzna powinien regularnie tzn. raz w miesiącu zbadać swoje jądra. Ważne, aby panowie podczas kąpieli dotykali jądra i gdy tylko wykryją zmianę konsystencji jądra albo guzek, udali się do urologa, aby ją skonsultować. Co ważne, pierwsze objawy nowotworu jądra są mało dokuczliwe i dlatego są często bagatelizowane przez mężczyzn.
Jeśli chodzi o profilaktykę gruczołu krokowego, to każdy mężczyzna, który ukończył 40 r. ż. powinien wykonać badanie PSA, a po 50 r.ż. i odwiedzić urologa, bo ryzyko występowania tego raka wzrasta z wiekiem. Czynnikami ryzyka są: obciążenia rodzinne (rak stercza w rodzinie), otyłość i dieta wysokotłuszczowa, palenie papierosów, narażenie na androgeny (męskie hormony płciowe). Z kolei w przypadku raka pęcherza lub nerki krwiomocz jest jednym z pierwszych objawów choroby, który powinien skłonić pacjenta do wizyty u urologa.

Jakie badania powinni jeszcze wykonać?

W ramach programu profilaktyka 40+ każdy pan powyżej 40 r. ż., czyli też 50-, 60- czy nawet 90-latkowie mogą wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Chodzi m.in. o: morfologię, cholesterol, glukozę, próby wątrobowe, poziom kreatyniny i kwasu moczowego, PSA, a także na krew utajoną w kale. W ramach pakietu weryfikowane są też: waga, wzrost, wskaźnik BMI, ciśnienie krwi i tętno.

Program 40+, poza przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, realizują też:

  • Szpitale Pomorskie sp. z o.o. w lokalizacji: Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ul. Smoluchowskiego 18 Gdańsk, Izba Przyjęć, pn.- sb. 10.00-18.00, tel. 58  341 55 47, e-mail: pcchz.izba@szpitalepomorskie.eu
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o., ul. Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna, Gabinet 40+ mieści się w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej (parter w budynku głównym), pn-pt. 8.00-10.00, tel. 58 686 01 68

Programy profilaktyczne

W ramach środków przeznaczanych przez samorząd województwa pomorskiego na diagnostykę, każdy pan może skorzystać z różnych programów profilaktycznych. Chodzi o profilaktykę przeciwcukrzycową, rehabilitację kardiologiczną, a także program Pomorskie wspiera.

–  Zachęcam panów do badań, zwłaszcza w tym czasie, choć mamy pandemię – mówi lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk. – Pamiętajmy, że choroby przewlekłe stanowią istotny czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Powinniśmy tym bardziej zwrócić uwagę na profilaktykę. Dbanie o zdrowie należy zacząć od: właściwej diety, aktywności fizycznej, rezygnacji z palenia tytoniu czy unikania stresu podkreśla lekarz.

Więcej informacji:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.