Zdrowie
Otwarcie Centrum Informacyjno-Koordynacyjnego Volontarius w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie

Kościerzyna. Pocovidowa pomoc dla Pomorzan. Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius otwarte

Otwarcie Centrum Informacyjno-Koordynacyjnego Volontarius. Fot. materiał prasowy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie
16.07.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
16.07.2021

Na terenie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie utworzono Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius. Centrum udzieli wsparcia m.in. tym, którzy chorowali na COVID-19. Zajmie się ich fizjoterapią, wsparciem psychologicznym i organizacją wsparcia w codziennym funkcjonowaniu za pośrednictwem wolontariuszy. Będzie też realizować szczepienia przeciwko pneumokokom.

Centrum znajduje się w bloku A szpitala w Kościerzynie. Powstało w ramach projektu samorządu województwa pomorskiego Pomorskie Wspiera, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kto skorzysta z pomocy?

Chodzi o przeciwdziałanie społecznym i zdrowotnym skutkom COVID-19.

– Pomorskie Wspiera to projekt skierowany między innymi do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Z pomocy skorzystają również osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, przede wszystkim seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi. Na ten cel przeznaczamy łącznie ponad 7 mln zł – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Indywidualny plan wsparcia

Ze wsparcia ma skorzystać minimum 3 tys. mieszkańców województwa. Uczestnikom projektu będzie udzielona pomoc psychologiczna w formie teleporad.

– Wsparcie oferowane w ramach projektu obejmuje usługi i porady fizjoterapeutów, poradnictwo psychologiczne, szczepienia przeciwko pneumokokom, możliwość skorzystania z pomocy wolontariuszy, a także edukację zdrowotną – wyjaśniła Agnieszka Kapała-Sokalska.

Co ważne, dla każdej osoby biorącej udział w projekcie, zostanie opracowany indywidualny plan wsparcia, dostosowany do potrzeb uczestnika w zakresie liczby i rodzaju form wsparcia.

Jak skorzystać z pomocy?

Aby wziąć udział w projekcie, należy skontaktować się z Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius:

  • telefonicznie pod nr 58 686 01 00, w godz. 8.00-15.00,
  • e-mailowo: cik@szpital-koscierzyna.pl,
  • osobiście, od poniedziałku do piątku w godz. 7.25-15.00: Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie (Blok A).

Zostań wolontariuszem

Centrum poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej w ramach projektu Pomorskie Wspiera. Takie osoby są proszone o kontakt z Centrum Volontarius.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.