Po raz pierwszy Dzień Kobiet był obchodzony 115 lat temu w Stanach Zjednoczonych.

Skąd to święto?

Aby poznać genezę tego święta, musimy cofnąć się do początków XX wieku. Wtedy to zaczęły być organizowane przez kobiety w rożnych krajach na całym świecie ruchy społeczne, gdzie domagano się równości i praw. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był w roku 1909 i powiązane jest to z ruchami robotniczymi organizowanymi przez kobiety w Ameryce Północnej oraz Europie. Jednak dobrze nam znana data 8 marca została oficjalnie uznana wiele lat później i wiązała się z protestami i ruchami w latach 1913-1914 na rzecz pokoju i przeciwko I wojnie światowej. W ten sposób wyrażano solidarność w walce o prawa kobiet. Według kalendarza gregoriańskiego wydarzenia te przypadały właśnie na dzień 8 marca.

Tulipany, imprezy albo dzień wolny

W zależności od kraju są przeróżne tradycje i formy obchodzenia Dnia Kobiet, ale cała uwaga na pewno tego dnia skupia się na bohaterkach. W Portugalii i Rumunii panie świętują we własnym towarzystwie. Organizują specjalne przyjęcia, spotkania oraz posiłki w zamkniętym gronie i bez mężczyzn.

Za to w krajach azjatyckich Dzień Kobiet koncentruje się na romantycznych gestach. Panowie organizują nastrojowe kolacje i dają swoim wybrankom prezenty. W czasach PRL-u popularne stało się obdarowywanie kobiet kwiatami, zwłaszcza goździkami. Były też oficjalne życzenia oraz drobne upominki od kolegów z pracy, rodziny lub znajomych. Obecnie w Polsce symbolem 8 marca są tulipany lub pierwiosnki w doniczkach.

Niektóre kraje Dzień Kobiet uznają za święto narodowe i z tego tytułu ogłasza się dzień wolny od pracy. W Chinach kobiety pracują tylko przez pół dnia i mogą swój wolny czas spędzić na zakupach, aby skorzystać ze specjalnie przygotowanych promocji na ten czas.

Liczby na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

Urząd Statystyczny w Gdańsku opracował dane z okazji Dnia Kobiet i w tym roku dodał również do statystyk liczby dotyczące panów z okazji Dnia Mężczyzny, który obchodzony jest 10 marca. W 2022 roku łączna liczba mieszkańców województwa pomorskiego wynosiła 2 358 307, z czego 51,4 proc. to kobiety, a w stosunku do poprzedniego roku ich liczba wzrosła o 1 742. Liczba mężczyzn w 2022 roku wynosiła 1 145 637. Różnica między obiema płciami to dokładnie 67 032 osoby. Również w przeciętnej długości trwania życia to panie przodują i wynosi ona 80,9 lat. Za to u panów jest o 7,1 lat mniejsza.

Wykształcenie i aktywny tryb życia

Kobiety zdecydowanie wykazują większe zainteresowanie zdobyciem wyższego wykształcenia. Największą przewagę możemy dostrzec w przedziale wiekowym 25-44 lat. Około połowa pań ukończyła studia wyższe. U mężczyzn liczba absolwentów uczelni wyższych stanowi nieco ponad jedną trzecią ich grupy w tym przedziale wiekowym. Za to w sporcie to mężczyźni dominują i jest ich prawie 2,5 razy więcej niż kobiet. W 2022 roku panowie najczęściej grali w piłkę nożną, uprawiało ją aż 41 proc. badanych. U kobiet to piłka siatkowa znajdowała się na pierwszym miejscu, a 14 proc. pań chodziło trenować ten sport do klubu.

Zarobki i różnice

Według danych na październik 2022 roku średnie zarobki brutto mieszkanki Pomorza, która zatrudniona była w podmiocie o co najmniej 10 osobach pracujących, wynosiły 6390,58 zł. Za to u mężczyzn średnia przy takich samych danych wynosiła 7808,52 zł na osobę. Wraz z wiekiem rośnie i kwota wynagrodzenia, ale zauważalna jest też różnica przeciętnej pensji w różnych przedziałach wiekowych. W grupie 24 lata i mniej mężczyźni zarabiali średnio o 975,27 zł więcej od kobiet. Za to w grupie 35-44 lat ta różnica osiągała poziom 1825,02 zł. W ostatnim przedziale 65 lat i więcej zauważamy, że kontrast jest nieznacznie mniejszy i wynosi 1515,28 zł.