Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/czek-ucmmit.jpg symboliczny czek dla szpitala

W UCMMiT w Gdyni będą nowe izolatki i sprzęt do walki z koronawirusem

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
13.08.2020
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
13.08.2020

Ponad 3 miliony dodatkowych złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego otrzymało Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie szpitala w sprzęt niezbędny do walki z koronawirusem.

Uroczystość wręczenia symbolicznego czeku odbyła się 13 sierpnia 2020 r. w UCMMiT przy ul. Powstania Styczniowego w Gdyni. W podpisaniu umowy brali udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, rektor GUMed prof. Marcin Gruchała i dyrektor UCMMiT prof. Marcin Renke.

 

Unijna pomoc

Gdyński szpital od początku epidemii w Polsce przyjmuje osoby chore na Covid-19. Samorząd województwa pomorskiego wspiera wszystkie szpitale na Pomorzu w walce z koronawirusem.­ – My nie szukaliśmy rozwiązań, które miałyby różnicować szpitale ze względu na strukturę własności – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Środki finansowe na walkę z koronawirusem otrzymały więc nawet szpitale powiatowe, a także szpitale wojewódzkie, głównie te, które są i były na pierwszej linii frontu podczas batalii z Covid-19 i oczywiście i szpitale, nazwijmy je rządowe, takie jak instytut, w którym się znajdujemy – wymieniał marszałek.

Pieniądze na nowy sprzęt dla UCMMiT pochodzą ze specjalnej puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. To Zarząd Województwa Pomorskiego w marcu tego roku postanowił przesunąć środki w wysokości 50 mln zł na pomoc szpitalom z Pomorza w walce z epidemią. – Ponadto z Europejskiego Funduszu Społecznego zabezpieczyliśmy nieco ponad 10 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali w województwie pomorskim –powiedział marszałek podczas uroczystości. W sumie UCMMiT z unijnych funduszy otrzyma 3 099 500 zł, czyli 100 proc. kosztów doposażenia szpitala.

 

Nowe wyposażenie szpitala

Za unijne pieniądze w izbie przyjęć UCMMiT powstaną trzy nowe izolatki wraz z rejestracją. Tam też będzie pobierania wymazów osobom podejrzanym o zakażenie koronawirusem. – Powstaną też izolatki w kolejnych klinikach Instytutu, po trzy na każdy oddział – mówił profesor Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. – W ramach tych pieniędzy chcemy również wyremontować drugi gabinet endoskopowy kliniki, by w razie potrzeby równolegle móc badać pacjentów, których podejrzewa się o infekcję covid, jak i, po drugiej stronie, bezpiecznie tych, którzy tego podejrzenia nie mają – dodał dyrektor Renke.

Ze względu na pilną potrzebę, szpital zostanie wyremontowany niezwłocznie po uruchomieniu środków. – Bardzo dziękuję Zarządowi Województwa Pomorskiego za to istotne wsparcie na rzecz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej – mówił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała. – To właśnie tu pacjenci po przeszczepie serca, którzy zostali zakażeni koronawirusem, mogli być w sposób bezpieczny otoczeni opieką i leczeni z bardzo dobrym efektem. Leczył się tu także pacjent po przeszczepie szpiku, który zachorował na Covid. Teraz jeszcze lepiej widzimy, że takie miejsce jest nam bardzo potrzebne z punktu widzenia systemowego. Myślę, że nareszcie wszyscy jesteśmy przekonani co do sensu istnienia tej jednostki – podkreślił Gruchała.

Po podpisaniu umowy marszałek Mieczysław Struk wręczył na ręce dyrektora UCMMiT oraz rektora GUMed symboliczny czek.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.