Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/DSC_0016-scaled.jpg W szpitalu na Zaspie operują na NFZ za pomocą robota da Vinci. Kto może skorzystać z zabiegu?

W szpitalu na Zaspie operują na NFZ za pomocą robota da Vinci. Kto może skorzystać z zabiegu?

Zabieg przy użyciu robota da Vinci. Fot. materiał prasowy Copernicusa
31.05.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
31.05.2022

Od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane bezpłatne leczenie z wykorzystaniem systemu da Vinci. Specjaliści z Oddziału Urologii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przez półtora roku wykonali prawie 60 tego typu zabiegów w ramach usług komercyjnych. Dwie pierwsze na Pomorzu operacje refundowane przez NFZ przeprowadzili 27 maja.

To najnowocześniejsza i małoinwazyjna technologia operacyjna, dzięki której możliwa jest większa precyzja wykonywanych zabiegów oraz szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Pacjent po operacji raka prostaty szybciej wraca do zdrowia

Najczęściej wykonywanym zabiegiem przy udziale robota chirurgicznego da Vinci jest prostatektomia radykalna. To zabieg urologiczny, który jest bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny niż otwarta lub laparoskopowa operacja chirurgiczna. Robot wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie operacyjnego pola. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i wyjątkowa precyzja ruchów podczas operacji.

– Operacje przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań, poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz krótszym okresem rekonwalescencji – mówi kierownik Oddziału Urologii w szpitalu na Zaspie dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz.

Po radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji jest krótszy. Po trzech dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika. Krótszy okres gojenia i rekonwalescencji oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

– W piątek, 27 maja w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku przeprowadziliśmy dwa pierwsze w województwie pomorskim zabiegi u pacjentów z rakiem prostaty, które są refundowane przez NFZ  – informuje dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz.

Zabieg przy użyciu robota da Vinci. Fot. materiał prasowy Copernicusa

Zabieg przy użyciu robota da Vinci. Fot. materiał prasowy Copernicusa

Panowie po 45 r.ż. powinni badać prostatę

Każdy mężczyzna powyżej 45 lat powinien raz w roku przyjść do urologa. Specjalista przeprowadzi badanie profilaktyczne wykrywające raka i inne schorzenia układu moczowo-płciowego. W przypadku niepokojących objawów zleci dalsze badania.

 – Prostata to gruczoł, w którym produkowana jest wydzielina wchodząca w skład nasienia. Wraz z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny dochodzi do spadku stężenia hormonów, głównie testosteronu. Gruczoł ten może się powiększać i prowadzić do ucisku cewki moczowej. Dzięki wykorzystaniu robota  chirurgicznego da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha oferujemy najnowocześniejszą diagnostykę i małoinwazyjne leczenie prostaty u mężczyzn w każdym wieku – mówi prezes Copernicusa Dariusz Kostrzewa.

Przez prostatę przebiega cewka moczowa. Rozrost gruczołu, spowodowany głównie zaburzeniami równowagi hormonalnej u mężczyzn po 45. r. ż., może spowodować jej ucisk i nieprzyjemne objawy. Chodzi o: problemy z oddawaniem moczu, problemy z życiem seksualnym, dolegliwości bólowe i krwiomocz.
Przeważnie u mężczyzn wstępuje tzw. łagodny rozrost prostaty, który po odpowiedniej terapii nie jest groźny dla zdrowia. Jednak takie same objawy, we wczesnych stadiach, może dawać rak prostaty, który wykryty szybko, jest wyleczalny. Dlatego kontrola prostaty u mężczyzn po 45. r. ż. jest koniecznością. Przypomnijmy, że rak gruczołu krokowego jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn (19,7 proc.), a rak płuca zajmuje drugą pozycję (16,7 proc.). Co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 164 tys. Polaków (99,7 tys. umiera).

Urologia na Zaspie

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu nowotworów: prostaty, pęcherza moczowego, nerki oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów. Na oddziale leczenie są też pacjenci z kamicą moczową, łagodnym przerostem prostaty, zwężeniem cewki moczowej. Ponadto, na Zaspie wykonuje się operacje w obrębie moszny, prącia, laparaskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego i biopsje gruczołu krokowego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.