Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/04/umowa-na-elektryfikacje-pkm-podpisana-powstanie-tez-nowy-przystanek-firoga.jpg firma torpol z poznania i grzegorz mocarski ściskają sobie dłonie

Umowa na elektryfikację PKM podpisana. Powstanie też nowy przystanek Firoga

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Umowa na elektryfikację Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z firmą Torpol z Poznania została podpisana 30 kwietnia 2021 r. Koszt inwestycji wraz z utworzeniem nowego przystanku Gdańsk Firoga (6@) to prawie 50 mln zł. Prace mają zakończyć się w kwietniu 2023 r.

W podpisaniu umowy z wykonawcą wzięli udział m.in. senator RP Ryszard Świlski, marszałkowie Mieczysław Struk i Leszek Bonna oraz prezes Zarządu PKM Grzegorz Mocarski.

PKM na prąd

Projekt „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Firoga” zrealizuje firma Torpol z Poznania, która złożyła najkorzystniejszą spośród 11 ofert na wykonanie tego zadania.

– Elektryfikacja linii jest zwieńczeniem całości projektu PKM, który rozpoczął się w już w 2012 roku, jednak ze względu na brak trakcji na linii kolejowej 201 z Gdyni do Kościerzyny plany elektryfikacji spółka musiała odłożyć w czasie – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dzięki zawartej dzisiaj umowie już za 21 miesięcy projekt PKM stanie się kompletny. Elektryfikacja linii przyczyni się do uruchomienia połączeń ponad regionalnych na linii PKM. Jako samorząd województwa pomorskiego od lat staramy się rozwijać ofertę przewozową dla mieszkańców regionu – dodał marszałek.

Projekt elektryfikacji linii to inwestycja, która ułatwi dostęp do komunikacji kolejowej na Pomorzu. Będzie możliwość utworzenia nowych tras, pociągi będą elektryczne, a tym samym cichsze. Będzie też można wprowadzić większe składy.

– Ta prawie 40 km sieć trakcyjna zostanie podwieszona do około 1500 elementów konstrukcji wsporczych – mówił Grzegorz Mocarski, prezes Zarządu PKM. – Przy realizacji projektu zastosowane zostaną technologie, które niwelują negatywny wpływ na istniejącą infrastrukturę kolejową, środowisko, otoczenie oraz okolicznych mieszkańców – podkreśla Mocarski.

Realizacja projektu ma na celu elektryfikację całej linii PKM na odcinku od stacji Gdańsk Wrzeszcz do przystanku osobowego Rębiechowo oraz w rejonie stacji Gdańsk Osowa.

Nowy przystanek Firoga

Zaraz po elektryfikacji kolei powstanie tez nowy przystanek w Gdańsku oznaczony symbolem 6@. Będzie on w pobliżu np. dużej firmy Intel, która ma w planach rozbudować swój kampus i tym samym zatrudnić więcej pracowników.

– Nowy przystanek Gdańsk Firoga, usytuowany będzie pomiędzy przystankami Gdańsk Matarnia oraz Gdańsk Port Lotniczy, w rozwijającej się prężnie dzielnicy Gdańska. To tu mieści się i powstaje wiele nowych firm. Ich pracownicy będą mieli łatwy dostęp do transportu publicznego – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Wizualizacja projektu i szczegółowe informacje dotyczące inwestycji można zobaczyć na stronie internetowej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Bajpas kartuski, czyli tymczasowy objazd

Prace nad elektryfikacją PKM rozpoczęły się później, niż pierwotnie zakładano m.in. ze względu na brak trakcji na linii kolejowej 201. Objazd do Kartuz i Kościerzyny przez Kokoszki zostanie jednak zapewniony.

– Pasażerowie z Kartuz i okolic nie musza się już martwić, że na czas wykonywania prac nie będą mieli kolejowego połączenia z Trójmiastem. Dzięki reaktywacji dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz i wybudowanie tzw. „bajpasu kartuskiego” mieszkańcy powiatów kartuskiego i kościerskiego będą mogli nadal korzystać z regularnych połączenia kolejowych z Gdańskiem – mówił marszałek Struk.

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.