Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zostało uhonorowane Nagrodą Europejskiej Akademii Muzealniczej (EMA Prize) razem z partnerami międzynarodowego projektu „Tożsamość w zagrożeniu”. To zaszczytne wyróżnienie przyznano za wieloletnie badania procesów migracyjnych, które miały miejsce w Europie w ostatnich stu latach.
Nagroda została wręczona w sobotę, 10 września 2022 r. podczas dorocznego spotkania EMA w Esch-sur Alzette w Luksemburgu. Jest to dopiero czwarte takie wyróżnienie od 2009 r. Wcześniej nagrodę EMA otrzymały: Muzeum Galileusza z Florencji (2011 r.), Europeana z Hagi (2013 r.) oraz POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich z Warszawa (2016 r.).
– Nagroda Europejskiej Akademii Muzealniczej jest przyznawana wyłącznie w przypadku, gdy działania muzeów zostaną uznane za wyjątkowo ważne i wartościowe. Bardzo cieszymy się, że znaleźliśmy się w tym wąskim i bardzo prestiżowym gronie. To tak jakbyśmy otrzymali muzealniczego Oskara – mówi Marzenna Mazur, dyrektorka Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Za co przyznano tę nagrodę?
Realizowany od 2019 r. międzynarodowy projekt „Tożsamość w zagrożeniu” (I-ON Identity on the Line) jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa. W jego ramach sześć europejskich muzeów z Chorwacji, Danii, Norwegii, Polski, Słowenii i Szwecji, a także Uniwersytet Wileński badają procesy migracyjne, które miały miejsce w Europie w ostatnich stu latach. Liderem projektu jest Muzeum Vest-Agder z Kristiansand w Norwegii. Rolą MPŚ w Słupsku jest zbieranie historii powojennych osadników na terenie Pomorza Środkowego oraz analizowanie lokalnej struktury demograficznej związanej ze zmianą granic w efekcie II wojny światowej.
Od 17 września przed Białym Spichlerzem w Słupsku będzie można zobaczyć wystawę plenerową prezentującą efekty badań wszystkich partnerów tego projektu. Natomiast 27 września odbędzie się premiera filmu o procesach migracyjnych, przygotowanego przez MPŚ w Słupsku oraz słupskiego artystę Tomasza Giczewskiego.
Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi projektu Identity on the Line można zapoznać się na stronie internetowej: www.i-on.museum