Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/220901PM0002-scaled.jpg Słupsk. Szpital kupi supernowoczesny robot operacyjny

Słupsk. Szpital kupi supernowoczesny robot operacyjny

Fot. materiał prasowy Szpitali Pomorskich
27.07.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
27.07.2023

Robot operacyjny niedługo trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Będzie to trzecie tego typu urządzenie na Pomorzu, które służy m.in. do małoinwazyjnych zabiegów urologicznych i ginekologicznych.

Dwa podobne urządzenia działają już w szpitalach „marszałkowskich” na Pomorzu. Jeden jest w szpitalu na Zaspie (od 2021 r.), a drugi w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (od 2022 r).

Najnowocześniejsza metoda operacyjna

Zabiegi przy użyciu robota to obecnie najnowocześniejsza i – co ważne – małoinwazyjna metoda operacyjna. Robot składa się z konsoli chirurgicznej i umieszczonej na platformie części roboczej. Wykonujący zabieg chirurg korzysta z konsoli, która jest wyposażona w układ optyczny pozwalający na oglądanie trójwymiarowego obrazu w jakości HD i wielokrotnym powiększeniu. Konsola ma też manetki służące do sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta. Robot jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę.

– Chcemy wyposażyć w tę nowoczesną maszynę kolejny szpital „marszałkowski”. Zwłaszcza, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku już jakiś czas temu podjął działania związane z przygotowaniem zespołu medycznego do wykorzystywania w procesie leczenia robotów medycznych – wyjaśnia marszałek Struk. – Chodzi o zabiegi ratujące życie i zdrowie mieszkańców nie tylko Słupska, ale całego regionu słupskiego, a nawet mieszkańców trafiających do słupskiego szpitala z rejonu pobliskiego województwa zachodniopomorskiego – dodaje samorządowiec.

Będzie więcej zachorowań na raka

To niezwykle ważna inwestycja, gdyż w najbliższych latach specjaliści spodziewają się wzrostu liczby nowych przypadków chorób nowotworowych. Według danych za 2019 r. rak odpowiada aż za 26,38 proc. zgonów. Z chorób nowotworowych, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, najczęściej do zgonu przyczyniały się nowotwory złośliwe: tchawicy, oskrzeli i płuc oraz jelita grubego i odbytnicy. Wśród mężczyzn za znaczny odsetek zgonów odpowiadał nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. Do 2028 r. lekarze prognozują wzrost zachorowań na nowotwory o 4,2 proc. w stosunku do 2019 r.

Potrzebna inwestycja

Z uwagi na niepokojące prognozy ważna jest obecnie możliwość szybkiego i skutecznego leczenia. A wysoką jakość i skuteczność w leczeniu nowotworów złośliwych zapewniać będzie w kolejnych latach właśnie leczenie robotyczne.

–  W latach 2021-2022 słupski szpital przeprowadził 111 radykalnych prostatektomii. Zabieg ten można wykonać przy użyciu robota chirurgicznego. Zakłada się, że w kolejnych latach liczba wykonywanych zabiegów może wzrosnąć – ocenia Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. – Co istotne, leczenie robotyczne raka gruczołu krokowego jest świadczeniem gwarantowanym przez NFZ, a od sierpnia koszyk świadczeń uzupełnią dwie kolejne procedury dotyczące leczenia raka endometrium oraz raka jelita grubego – dodaje Jędrzejczyk.

Ponadto, do końca roku planowany jest zakup i instalacja nowego rezonansu magnetycznego, co zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do nowoczesnej, bezpiecznej i sprawnej diagnostyki.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.