Słupsk usytuowany jest w północno-zachodniej części województwa pomorskiego; w odległości 130 km od Gdańska, 50 km od Bytowa i Lęborka, 20 km od Ustki. Słupsk jest położony na trasie nr 6 Gdańsk-Szczecin; posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem, Szczecinem oraz Berlinem.

Słupsk, jako stara stolica księstwa słupskiego posiada wiele interesujących zabytków i miejsc historycznych.

Słupsk jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i turystycznym na Pomorzu Środkowym. Położony jest w regionie o wyjątkowych walorach krajoznawczych i czystym środowisku przyrodniczym.

Bogata historia Słupska rozpoczęła się w pradawnych czasach – w okresie narodzin państwa polskiego. Czasy jego gospodarczej prosperity przypadły na XIV i XVI w. Wówczas to Słupsk stał się siedzibą rodu Gryfitów i odgrywał rolę stolicy księstwa. W tym czasie należał do Hanzy i był jednym z pierwszych ośrodków reformacji na Pomorzu Zachodnim. Wówczas to bardzo intensywnie rozwinęło się browarnictwo, bursztyniarstwo i handel, w tym morski, dzięki portowi w Ustce. W drugiej połowie XIX w. nastąpił rozwój wczesnokapitalistycznego przemysłu meblarskiego, materiałów budowlanych i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Atrakcje turystyczne:

Słupsk posiada ciekawą ofertę turystyczną prezentującą bogatą historię miasta i regionu, ukazującą również wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych Pomorza. Atutem miasta są przede wszystkim jego zabytki. Wizytówką miasta jest ratusz słupski, siedziba władz miejskich od daty powstania w 1901 r. Jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt na Pomorzu, w którym zobaczyć można ozdobne witraże oraz malowidła przedstawiające historię miasta. Z udostępnionej dla turystów 3 lata temu wieży ratuszowej podziwiać można wspaniałą panoramę miasta, na którą zaprasza Słupski Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia.

Uwagę turystów przyciągają również gotyckie kościoły, średniowieczne mury obronne z bramami miejskimi i basztą czarownic oraz Zamek Książąt Pomorskich, gdzie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego, w którym możemy zobaczyć największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Muzeum posiada również bogate zbiory związane z panującą na tych ziemiach dynastią Gryfitów, historią, kulturą i materialnym dziedzictwem Pomorza oraz zbiory sztuki współczesnej. Godna uwagi jest również najstarsza winda w Europie – zabytek techniki w budynku Domu Towarowego przy Placu Zwycięstwa.

W Słupsku powstał jeden z pierwszych cechów bursztynniczych na Pomorzu, którego tradycję kultywują galerie bursztynowe. Turyści mogą tam zobaczyć i nabyć ręcznie robione przedmioty z bursztynu oraz posłuchać historii i legend o powstawaniu i przetwarzaniu tego cennego kruszcu.

Miasto traktowane jest również jako baza wypadowa do takich, znanych już w skali kraju, produktów regionalnych jak Kraina w Kratę czy Szlak Elektrowni Wodnych. Magnesem przyciągającym turystów jest też Słowiński Park Narodowy i Park Krajobrazowy Dolina Słupi. Dynamicznie rozwija się turystyka aktywna. Słupia przyciąga coraz większą rzeszę kajakarzy i wędkarzy. Zainteresowaniem cieszy się regionalna sieć szlaków rowerowych i pieszych, na których organizowane są między innymi jazdy konne. W sezonie letnim oferta kurortów nadmorskich skutecznie uzupełnia ofertę turystyczną Słupska. Rozwinięta sieć komunikacyjna ułatwia turystom dotarcie do miejsc letniego wypoczynku. W lecie kurorty takie jak: Ustka, Rowy, Darłowo, Jarosławiec, Łeba organizują szereg imprez promocyjnych, w których udział biorą turyści i mieszkańcy Słupska. Wymiana ta działa też w drugą stronę, organizowane w Słupsku imprezy rozrywkowe przyciągają wielu wczasowiczów z miejscowości wypoczynkowych nie tylko nadmorskich. Wymienione różnorodne atrakcje wraz z możliwościami jakie daje miasto stanowi uzupełniającą się i kompleksową ofertę turystyczną zaspokajającą wszelkie potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów.

Słupski ratusz

Urząd Miejski w Słupsku
Słupski Niedźwiadek Szczęścia

Na placu przy ratuszu można spotkać Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia, który udziela informacji o Słupsku, pozdrawia turystów, jak również oprowadza po ratuszu. Legenda głosi iż figurka bursztynowego niedźwiadka, talizmanu łowcy niedźwiedzi z okresu neolitu, przynosi szczęście każdemu jego posiadaczowi. Uchodzi ona do dziś za najstarszy przedmiot znaleziony kiedykolwiek w Słupsku. Bursztynowy niedźwiadek jest dziś jednym z najpilniej strzeżonych obiektów muzealnych w Europie, nie opuszcza sejfu Kulturhistorischen Museums w Stralsundzie. W 2003 r. Słupski Niedźwiadek został przywrócony słupszczanom. Kopia figurki została wyeksponowana w ratuszu. Sympatyczny niedźwiadek jest symbolem pomyślności dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów.

Zabytki, które warto zobaczyć:

 • Ratusz (Plac Zwycięstwa 3),
 • Zamek Książąt Pomorskich (ul. Dominikańska 5 - 9),
 • Młyn Zamkowy (ul. Dominikańska 5 - 9),
 • Spichlerz Richtera (Targ Rybny, ul. Dominikańska 5-9),
 • zespół obwarowań miejskich, Brama Młyńska przy Targu Rybnym, Nowa Brama (Plac Zwycięstwa 12),
 • Baszta Czarownic (ul. F. Nullo 13),
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej (ul. Grodzka 3),
 • Starostwo Powiatowe (ul. Szarych Szeregów 14),
 • kaplica św. Jerzego (pl. bł. B. Kostkowskiego),
 • kościół pw. Najświętszej Marii Panny (ul. Nowobramska),
 • podominikański kościół św. Jacka (ul. Dominikańska 5-9),
 • apteka Dworska (Stary Rynek 19),
 • kamienica mieszczańska (Stary Rynek 20).

Podstawowe dane

Powiat: Słupsk
Gmina: Słupsk - miasto
Nazwa: Urząd Miejski
Ulica: plac Zwycięstwa 3
Miejscowość: 76-200 Słupsk
Telefon: 59 842 32 36
Faks: 59 842 42 97
Strona WWW http://www.um.slupsk.pl
Strona BIP http://bip.um.slupsk.pl
Adres e-mail urzad@um.slupsk.pl
Prezydent: Robert Biedroń
Powierzchnia: 43 km2
Ludność: 93 936

Mapa dojazdu