Ograniczenie energochłonności, mniejsza emisja gazów cieplarnianych czy rozwój odnawialnych źródeł energii. To wszystko kosztuje. Skąd wziąć na to pieniądze? Odpowiedzią na potrzeby pomorskich przedsiębiorców była Pożyczka OZE z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Ile pieniędzy otrzymali przedsiębiorcy i jakie były najciekawsze projekty?
Zapraszamy na kolejny odcinek cyku poświęconego obchodzącemu w tym roku jubileusz 20-lecia Pomorskiemu Funduszowi Pożyczkowemu.
Klimatyczna neutralność
Polityka Unii Europejskiej dąży do osiągnięcia przez kraje wspólnoty neutralności klimatycznej. Ma się to stać w 2050 roku.
– Ochrona klimatu, powstrzymanie niekorzystnych zmian to fundamentalne działanie, które musimy podjąć dla nas, dla naszych dzieci. Możemy to osiągnąć poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych dl atmosfery. Chodzi o ograniczanie wykorzystania paliw kopalnych na rzecz niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii – tłumaczy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Jest to jednak bardzo kosztowne. I dlatego, aby wspomóc pomorskich przedsiębiorców powstała specjalna oferta finansowa.
Pożyczka OZE
Samorząd województwa pomorskiego konsekwentnie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w regionie.
– W strategii Województwa Pomorskiego 2030 zakładamy, że w miksie energetycznym 32 proc. stanowić będzie energia z OZE – podkreśla marszałek Struk.
Kluczem do osiągnięcia tego celu była m.in. oferowana przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy Pożyczka OZE.
– To jeden z naszych największych projektów realizowany we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – mówi z dumą Aneta Grzębska, prezes zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.
W latach 2019-2023 Fundusz udzielił 137 takich pożyczek na łączną kwotę ponad 139 mln zł.
– Wszystkie instalacje, które dzięki temu powstały pozwoliły zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 29 tys. ton równoważnika CO2 rocznie. Tyle dwutlenku węgla wyemituje samochód, który objechałby równik ponad 3700 razy – wylicza Grzębska.
A jakie są najciekawsze inwestycje, finansowane pożyczką OZE?
Setki przykładów
Środki z Pożyczki OZE inwestorzy mogli przeznaczyć na instalacje wytwarzające energię elektryczną lub cieplną, wykorzystujące np. biogaz. Tak właśnie powstała biogazownia w Mątowach Małych.
– Dzięki wsparciu z Funduszu udało nam się wybudować biogazownie o mocy ok. 500 kW. Produkowane w niej ciepło wykorzystujemy na własne potrzeby, ale planujemy budowę sieci ciepłowniczej dla okolicznych gospodarstw – opisuje Tomasz Cegiełka z firmy CET-EKO.
Ponad 85 proc. wszystkich wspieranych przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy stanowiły instalacje fotowoltaiczne. To zarówno mikroinstalacje, jak również farmy fotowoltaiczne. Ich łączna moc to ponad 32 MW czystej energii. Jedną z takich inwestycji jest farma Gdańsk Połęże II. Z pożyczki OZE sfinansowana została nie tylko jej budowa, ale również przyłączenie do krajowej sieci elektroenergetycznej. Jako przykład mikroinstalacji może posłużyć choćby inwestycja Piekarni Janca w Smołdzinie.
– Dzięki temu zastąpiliśmy węgiel tańszą energią. Instalacja monokrystaliczna jest również wydajniejsza – mówi właściciel firmy.
Co ważne, z Pożyczki OZE korzystali nie tylko przedsiębiorcy, ale również jednostki samorządowe, tak jak np. komunalna spółka gminy Pelplin. Zrealizowała ona dwie inwestycje polegające na montażu instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.